کاربرد بلاکچین در مدیریت پروژه

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

افراد زیادی وجود دارند که بلاکچین را تنها به دلیل کاربردش در ارزهای دیجیتال می شناسند. اما بلاکچین کاربردهای بسیار زیاد دیگری هم دارد. به عنوان مثال مدیریت پروژه یکی از زمینه هایی است که به تازگی استفاده هایی از بلاکچین کرده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا ببینیم بلاکچین چگونه می تواند در مدیریت پروژه تاثیرگذار باشد.

محافظت از داده های پروژه

بلاکچین فناوری ای به نام دفتر کل توزیع شده دارد و یکی از قابلیت های بسیار مهم آن این است که اطلاعات قرار گرفته در آن قابل تغییر و دستکاری نیستند. این موضوع موجب می شود بلاکچین در هر زمینه ای که نیاز به یک مرجع اطلاعات غیرقابل تغییر باشد؛ به کار رود. مدیریت پروژه هم یکی از این زمینه ها است که در آن وجود مرجعی که اطلاعات موجود در آن کاملا قابل اعتماد باشند کاربردی است. به عنوان مثال یک پروژه ساختمانی را در نظر بگیرید که قرار است تعدادی کارگر در آن مشغول به کار شوند. مشخص است که در اینجا کارفرما و پیمانکار تاریخی برای اعزام این کارگران تعیین می کنند اما در صورتی که کارگران در تاریخی به غیر از تاریخ تعیین شده اعزام شوند؛ با مراجعه به بلاکچین و مرجع اطلاعات می توان خطای رخ داده شده را بررسی کرد. البته که بلاکچین تنها راه رسیدن به چنین مرجعی نیست و مثلا استفاده از مجموعه مدیریت پروژه متمرکز ابری هم می تواند شرایط مناسبی را فراهم کند؛ اما در این روش امکان دستکاری اطلاعات و یا از دست رفتن آن ها وجود دارد.

بهینه سازی روند کار

در مدیریت پروژه در شرایطی که روند کار پیچیده می شود؛ یکی از قابلیت های موجود در بلاکچین به نام قراردادهای هوشمند می تواند به کمک آید. قرارداد هوشمند پروتکلی برای تنظیم قرارداد هاست که تبادل پول یا سهام و… را آسان تر می کند. به این صورت که برنامه نویس شرایط خاصی را تعریف می کند که معامله در صورت وجود آن شرایط انجام می شود و یا در صورت رخ دادن یک اتفاق خاص دستورات مربوط به آن اجرا می شوند. در مثال پروژه ساختمانی قراردادهای هوشمند به این صورت کمک می کنند: یکی از مراحل ساختمان سازی بتن ریزی است. اکنون می توان از قراردادهای هوشمند استفاده کرد تا هنگامی که محموله بتن به محل احداث پروژه رسید؛ کارگران پیامی مبنی بر لزوم حضور در محل دریافت کنند. به این ترتیب نه تنها وقت کارگران تلف نمی شود؛ بلکه هزینه های مربوط به پروژه هم کاهش می یابند. حتی پیمانکار می تواند با توجه به اطلاعات موجود در قرارداد هوشمند؛ کارگران را در زمان مناسب به پروژه های دیگر هم بفرستد.

البته لازم به ذکر است که مدیریت پروژه یکی از زمینه هایی است که بلاکچین به تازگی راه خود را به آن پیدا کرده است و استفاده از بلاکچین در این زمینه هنوز چالش های مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال از آن جایی که دفتر کل بلاکچین به نودها متکی است؛ در صورتی که این نودها با داده اشباع شوند با افت سرعت مواجهیم. همچنین در برخی از پروژه ها ممکن است قرارداد آن قدر بزرگ باشد که مشکلی در رابطه با مقیاس پذیری دفتر کل توزیع شده رخ دهد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *