کاربرد بلاکچین در کسب و کارهای کوچک

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

یکی از کاربردهای بسیار مهم فناوری بلاکچین در ارزهای دیجیتال است. اما این فناوری در زمینه های فراوان دیگری هم به کار می رود؛ به صورتی که حتی کسب و کارهای کوچک هم می توانند از آن استفاده کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا کاربرد بلاکچین در کسب و کارهای کوچک را بررسی کنیم.

قراردادهای هوشمند

جهان امروز همواره رو به پیشرفت است و کسب و کارهای کوچک که از یک محصول و یا یک سرویس کسب و کار پشتیبانی می کنند هم نیاز به تکامل دارند. در اینجا قراردادهای هوشمند به کمک این کسب و کارها می آیند تا بتوانند به دنبال جریان هایی روند که جایگاه آن ها را در بازار تثبیت می کند. قراردادهای هوشمند پروتکلی برای انجام قرادادها هستند. در واقع برنامه نویس شرایط خاصی را تعریف می کند که معامله در صورت وجود آن شرایط انجام می شود و یا در صورت رخ دادن یک اتفاق خاص دستورات مربوط به آن اجرا می شوند. به این ترتیب در قراردادهای هوشمند دیگر نیازی به اعتماد کردن به شخص ثالث نیست. در کسب و کارهای کوچک از قراردادهای هوشمند برای بررسی و اجرای قراردادهای بین افرادی مانند بازرگانان، موکل ها و مشتریان جوان استفاده می شود.

حریم خصوصی و امنیت

اطلاعات ثبت شده روی بلاکچین در برابر حمله هکرها و یا هرگونه تغییر و دستکاری مصون اند. دلیل این امر این است که این اطلاعات در میان همه اعضای شبکه تقسیم می شود. بسیار مهم است که اهمیت مساله امنیت در کسب و کارها دست کم گرفته نشود چرا که به عنوان مثال در کشور آمریکا بیش از ۱۴ میلیون شرکت در معرض این حمله ها قرار می گیرند. در کسب و کارهای کوچک هم در صورتی که حملات سایبری با موفقیت رو به رو شوند؛ در کمتر از یک سال پس از اتمام خسارت کسب و کار دیگر نمی تواند به کار خود ادامه دهد. بنابراین بهره مندی از امنیت بالا در کسب و کارهای کوچک بسیار مهم است و استفاده از فناوری در اینجا هم موجب بهبود میزان امنیت می شود و هم مشتریان این کسب و کارها هم از بابت امنیت اطلاعات حساسشان نگرانی ندارند.

روش های نوین

یکی از چالش هایی که کسب و کارهای جدید با آن رو به رو هستند؛ جذب سرمایه اولیه است. با استفاده از فناوری بلاکچین می توان به روشی نوین به جذب این سرمایه پرداخت و آن هم عرضه اولیه سکه است. در حقیقت استارتاپ ها هنگام مشاهده شرکت های جدید، از طریق عرضه توکن های رمزنگاری شده خود به علاقه مندان این بازار، سرمایه کسب می کنند. به این ترتیب کسب و کارهای کوچک دیگر نیازی ندارند که درآمدهای آینده خود را به صورت سهام قربانی کرده تا شانسی برای رشد پیدا کنند.

اما آن چه مشخص است این است که بلاکچین یک فناوری بسیار جدید است که هنوز هم استفاده از آن در بسیاری از زمینه ها به حداکثر پتانسیل خود نرسیده است. بنابراین می توان گفت که هر چه این فناوری بیشتر به ثبات برسد؛ کسب و کارهای کوچک هم با روش های بهتری می توانند از آن بهره ببرند و کاربرد بلاکچین در آن ها بهبود می یابد.

 

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *