کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

بلاکچین یک فناوری بسیار قدرتمند و مهم است اما معمولا افراد فقط با کاربرد آن در ارزهای دیجیتال آشنا هستند. در حالی که این فناوری در زمینه های فراوان دیگری هم به کار می رود. یکی از این زمینه ها زنجیره تامین است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین آشنا شویم.

شفافیت و امنیت در ثبت اطلاعات

اطلاعات وارد شده در بلاکچین غیر قابل تغییر یا دستکاری اند. برای درک بهتر اینکه چگونه ممکن است این اطلاعات غیر قابل دستکاری یا حذف باشند فرض کنید بلاکچین یک صفحه کاغذ حاوی اطلاعات خاصی است. اکنون شما و چند نفر دیگر هر یک از این صفحه کاغذ عکس می گیرید و در تلفن همراهتان ذخیره می کنید. حالا اگر کسی اطلاعات این صفحه کاغذ را تغییر دهد و یا حذف کند دیگر نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد چرا که شما و چند نفر دیگر نسخه اصلی را دارید. در صورت استفاده از بلاکچین در زنجیره تامین اطلاعاتی از قبیل وضعیت منابع و محصولات در طول انتقالشان از شرکتی به شرکت دیگر به صورت امن و غیر قابل تغییر ذخیره می شوند و این اطلاعات برای تمام اعضای شبکه قابل مشاهده اند.

کاهش هزینه

انتقال اطلاعات به روش سنتی در زنجیره تامین با اتلاف هزینه بسیار زیادی همراه است اما در صورت استفاده از شبکه بلاکچین می توان هزینه های تلف شده را شناسایی کرده و راه حلی برای آن ها پیدا کرد. این مشکل خصوصا در زمینه هایی بسیار مشاهده می شود که با محصولات فاسد شدنی مانند مواد غذایی سر و کار دارند. هزینه دیگری که بلاکچین قادر به حذف کردن آن است؛ کارمزد انتقال پول از بانک ها و… می باشد.

ادغام اطلاعات

سیستم سنتی در زنجیره تامین یک مشکل بزرگ دارد و آن هم این است که در آن نمی توان زنجیره تامین فعلی را برای تمام اعضای شبکه یکی و ادغام کرد. در حالی که اگر از فناوری بلاکچین استفاده شود؛ آن گاه همه اطلاعات موجود در این شبکه برای تمام اعضای شبکه قابل نمایش خواهند بود.

جایگزین برای تبادل اطلاعات الکترونیکی

تبادل اطلاعات الکترونیکی سیستمی است که شرکت ها برای انتقال اطلاعات از آن استفاده می کنند. این سیستم ممکن است گاهی اطلاعات را با تاخیر ارسال کند و همچنین اگر قیمت محصولات دچار تغییراتی شود و یا ارسال محصول به موانعی بخورد؛ اطلاعات مربوط به آن ها در بسته بندی های بعدی تبادل اطلاعات دریافت می شوند. حال اگر فناوری بلاکچین جایگزین این سیستم شود؛ اطلاعات می توانند دائما به روز رسانی شوند.

اشتراک اسناد

همانطور که گفته شد اطلاعات قرارداده شده در بلاکچین قابل تغییر و دستکاری نیستند و لذا اسنادی که در بلاکچین قرار می گیرند؛ نسخه اصلی می باشند. به این ترتیب می توان با استفاده از فناوری بلاکچین نسخه اصلی اسناد را میان شرکا به اشتراک گذاشت. با وجود فناوری بلاکچین این اسناد تنها تحت شرایطی تغییر می کنند که همه شرکا بر سر تغییرات توافق کرده باشند.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *