کاربرد بلاکچین در صنعت سینما

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید یکی از کاربردهای بلاکچین در ارزهای دیجیتال است. اما جالب است بدانید که بلاکچین به غیر ارزهای دیجیتال در زمینه های فراوان دیگری هم کاربرد دارد که یکی از این زمینه ها سینما است. با ما در این مقاله همراه باشید تا کاربرد بلاکچین در صنعت سینما را بررسی کنیم.

پخش و اکران فیلم

در گذشته اکران یک فیلم شاید به لحاظ جهانی تاثیر زیادی نداشت اما این روزها شرایط تغییر کرده است و در حقیقت اکران بسیاری از فیلم ها امری جهانی می باشند و حتی در این زمینه شرکای بین المللی به پخش محلی فیلم ها مشغول شده اند. به همین دلیل قراردادهای هوشمند برای مدیریت کردن پیچیدگی های شبکه های جهانی و مدل های پخش دیجیتال راهکار مناسبی اند و مزیتی که در این زمینه به همراه دارند؛ غیرمتمرکز بودن است. برای این منظور تمامی توافق نامه ها بیت تولید کننده و پخش کننده در شبکه بلاکچین ثبت شده و برای توزیع درآمد از قرارداد هوشمند استفاده می شود.

کپی رایت

همانطور که می دانید اطلاعات ثبت شده روی بلاکچین تغییر ناپذیرند که این ویژگی در کپی رایت بسیار مفید است. در صنعت سینما افراد می توانند اطلاعاتی از قبیل داستان، شخصیت، فیلم نامه و… را روی شبکه بلاکچین قرار دهند که در صورت لزوم پیگیری این اطلاعات مفید واقع می شوند. بدین ترتیب در صورت فروش مالکیت و… هم می توان با پیگیری اطلاعات لازم را کسب کرد.

جلوگیری از نشر غیرقانونی فیلم ها

این روزها نشر غیرقانونی در بسیاری از زمینه ها مشکل ساز شده است که یکی از این زمینه ها سینما می باشد. اما بلاکچین برای جلوگیری از نشر غیرقانونی فیلم ها هم می تواند کمک کننده باشد. نقش بلاکچین در اینجا به این ترتیب است که محتوای هر فیلم به صورت تراکنش رمزنگاری شده بر روی شبکه بلاکچین کد گذاری می شود و این تراکنش تنها راه برای بارگذاری یا تغییر محتوا خواهد بود. این موضوع موجب ردیابی آسان آن ها می شود. بنابراین دیگر نمی توان به صورت غیر قانونی به این محتواها دسترسی پیدا کرد و یا فیلم ها را به صورت غیرقانونی نشر داد.

دوام تجاری

این مورد یکی از مشکلاتی است که هنرمندان تازه وارد که هنوز توانایی کنترل و مدیریت کارهای خود را ندارند درگیر آن هستند. پلتفرم اسپاتیفای را در نظر بگیرید. این پلتفرم که مخصوص نشر موسیقی است؛ ۸۰ درصد درآمد هر موزیک را دریافت می کند و سهم مالک و یا آهنگساز از درآمد هر موزیک بسیار کم است. اما با وجود بلاکچین هنرمندان می توانند خود با طرفدارانشان ارتباط برقرار کرده و درآمد خود را نیز به این صورت دریافت کنند. تا به حال نیز برخی هنرمندان از این ایده بهره برده و درآمد خود را نیز به صورت ارز دیجیتال دریافت کرده اند که البته این روش هنوز بسیار نوین است. حتما با پلتفرم نتفلیکس آشنایی دارید. پلتفرم دیگری به نام SingularDTV ایجاد شده است که همان کار نتفلیکس را انجام می دهد اما به صورت غیرمتمرکز. SingularDTV بر روی شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارد و به عنوان استودیو سرگرمی، پلتفرم مدیریت حقوق معنوی و پورتال ویدئویی از آن استفاده می شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *