آیا بلاکچین همان دفتر کل توزیع شده است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

فناوری بلاکچین هنوز در میان مردم خیلی شناخته شده نیست و سوال ها و ابهامات زیادی پیرامون آن وجود دارد. به عنوان مثال افراد زیادی گمان می کنند که بلاکچین همان دفتر کل توزیع شده است. اما آیا واقعا چنین است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

دفتر کل توزیع شده چیست؟

در زمینه مالی می توان گفت که دفتر کل همان دفتر حساب است که همه ما با آن آشنا هستیم. اطلاعات مالی مانند بدهی ها و… در این دفتر نوشته می شوند تا در موقع لزوم بتوانیم به آن ها مراجعه کنیم. اما دفتر کل توزیع شده نوعی پایگاه داده در سیستم های مختلف است که غیر متمرکز می باشد. کاربرد دفتر کل توزیع شده در بسیاری از شرکت ها برای پردازش یا تایید اعتبار معاملات یا سایر رکوردها است. هر کدام از این رکوردها در دفتر کل توزیع شده زمان بندی می شود و امضای رمزنگاری شده مخصوص خود را دارد. در دفتر کل توزیع شده اطلاعات در سرورهای بسیاری ذخیره می شوند و لزوما در این سیستم با ساخت و تولید بلاک رو به رو نیستیم.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین از دو کلمه بلاک و چین به معنای زنجیره تشکیل شده است و در کل به معنای زنجیره بلاکی است که البته مفهوم آن در اینجا عبارت است از زنجیره ای از اطلاعات. در تعریف خیلی ساده بلاکچین می توان گفت که در واقع یک سیستم ثبت اطلاعات است به صورتی که این اطلاعات بیت تمامی اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و بنابراین امکان هک یا دستکاری این اطلاعات وجود ندارد. نحوه عملکرد بلاکچین به این صورت است که نوعی خاصی از اطلاعات به عنوان مثال تراکنش های یک ارز دیجیتال و… روی یک بلاک ثبت می شوند و بلاک ها هم به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند. بنابراین در بلاکچین بر خلاف دفتر کل توزیع شده با تولید بلاک رو به رو هستیم.

تفاوت بلاکچین و دفتر کل توزیع شده

به طور کلی می توان دفتر کل توزیع شده را مادر بلاکچین دانست. دفتر کل توزیع شده و بلاکچین ممکن است بسیار شبیه به هم به نظر برسند. به عنوان مثال هر دو این ها غیر متمرکز هستند. اما در واقع تفاوت هایی میان این دو مشاهده می شود که از جمله این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • همانطور که گفته شد در بلاکچین بلاک تولید می شود اما در دفتر کل توزیع شده خیر. در حقیقت دفتر کل توزیع شده یک دیتا بیس است که در میان نودها توزیع شده است.
  • بلاکچین یک زنجیره از بلاک ها است و شما می توانید این بلاک ها را به صورت زنجیره ای مشاهده کنید. اما در دفتر کل توزیع شده خبری از زنجیره نیست.
  • دفتر کل توزیع شده تنها در دنیای اقتصاد کاربرد دارد؛ اما بلاکچین در زمینه های فراوانی از جمله خودرو سازی یا صنایع مواد غذایی و… به کار می رود.
  • داشتن توکن یا نوعی دیگر از ارز در دفتر کل توزیع شده الزامی نیست. اما در بلاکچین توکن نقش بسیار مهمی دارد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *