راهکارهایی برای حل مشکل مقیاس پذیری بلاکچین

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

مقیاس پذیری مشکلی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم با آن درگیر هستند. تا به حال راهکارهایی برای حل این مشکل ارائه شده است که به طور کلی به دو دسته درون زنجیره ای و برون زنجیره ای تقسیم می شوند. با ما در این مقاله همراه باشید تا با این راهکارها آشنا شویم.

مقیاس پذیری درون زنجیره ای

مقیاس پذیری درون زنجیره روشی است که برای حل مشکل مقیاس پذیری اقدام به تغییر دادن چیزی در خود شبکه بلاکچین می کند. به عنوان مثال در این روش بخش هایی از داده های تراکنش ها کاهش داده می شوند تا در هر بلاک تراکنش های بیشتری جای بگیرند. از جمله راهکارهایی که در این دسته قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سگویت: سگویت که کوتاه شده عبارت Segregated Witness است؛ در حقیقت یک سافت فورک روی بیت کوین است. سگویت با حذف بخش هایی از تراکنش ها فضا را برای تراکنش های بیشتر خالی می کند. سگویت حجم هر بلوک را تا حداکثر ۴ مگابایت افزایش می دهد. معمولا بلافاصله پس از فعالسازی سگویت، حجم بلوک تا ۲.۱ مگابایت افزایش می یابد. البته در زمان هایی که تعداد تراکنش ها خیلی زیاد باشد حجم بلوک تا ۸ مگابایت هم می تواند افزایش یابد.
  • شاردینگ: در شاردینگ تراکنش ها به اجزای کوچک تری تقسیم می شوند و هر نود تنها بخش های خاصی را تایید می کند. به این ترتیب از طریق پردازش موازی سرعت افزایش پیدا می کند.

مقیاس پذیری برون زنجیره ای

مقیاس پذیری برون زنجیره ای به عنوان راه حل لایه دوم هم شناخته می شود چرا که در این روش چیزی در خود شبکه بلاکچین تغییر داده نمی شود و به جای آن راه حل روی این شبکه قرار می گیرد. از جمله راهکارهایی که در دسته برون زنجیره ای قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شبکه لایتنینگ: شبکه لایتنینگ از طریق الگوریتم های پیشرفته این را ممکن می سازد که کاربران بدون بلاکچین تراکنش هایشان را خیلی سریع و با کارمزد کم انجام دهند. نحوه عملکرد شبکه لایتنینگ به این صورت است که شما می توانید یک کانال پرداخت بین خودتان و نفری دیگر ایجاد کنید و آن را در بلاکچین ثبت کنید که این کانال پرداخت تا هر زمانی که شما بخواهید باز می ماند و از این پس تراکنش هایتان از از طریق آن انجام می دهید. کانال پرداخت درست مانند یک صندوق امانات مشترک است. شما و نفر دیگر هر کدام به مقدار مساوی مقداری پول درون این صندوق قرار می دهید و در آن را قفل می کنید. پس از این کار که تراکنش آغازین نام دارد کانال پرداخت شما ایجاد می شود. شبکه لایتنینگ راهکاری برای بیت کوین است اما چنین راه حلی برای اتریوم هم وجود دارد که اولین بار اتریوم رایدن نتورک آن را ارائه داد.
  • زنجیره های جانبی: زنجیره های جانبی بلاکچین هایی هستند که از زنجیره اصلی ارز دیجیتال منشعب می شوند و می توانند بر روی آن جا به جا شوند. با استفاده از زنجیره های جانبی می توان فعالیت های مربوط به تراکنش ها را از زنجیره اصلی جدا کرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *