انواع سفارشات خرید و فروش ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

در بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی کاربران به روش های مختلفی می توانند درخواست خرید و یا فروششان را ثبت نمایند. به عبارت دیگر انواع سفارشات متفاوتی در این بازارها وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تعدادی از آن ها را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

Market Orders

Market Orders یا سفارش به قیمت بازار ساده ترین نوع سفارش است که همیشه هم در حال انجام شدن است. در حقیقت در این نوع از سفارش قیمت اهمیتی نداشته و سفارش ها همیشه در حال ثبت شدن اند. البته که احتمالا قیمت نهایی با آنچه که کاربر فکر می کند کمی تفاوت خواهد داشت و در نتیجه سفارش به قیمت بازار مخصوص افرادی است که به اندکی بالاتر یا پایین تر شدن قیمت اهمیت زیادی نمی دهند.

Limit Orders

Limit Orders یا سفارش محدود نوعی از سفارش است که تنها در قیمتی مشخص و یا قیمت بهتر از آن صورت می گیرد. به عنوان مثال فردی تعیین می کند که می خواهد یک بیت کوین بخرد اما تنها در صورتی که قیمت آن به ده هزار دلار برسد. این سفارش زمانی تکمیل می شود که قیمت بیت کوین ده هزار دلار یا کمتر شود. چنین شرایطی برای فروش هم وجود دارد و می توان تعیین کرد که یک بیت کوین به قیمت یازده هزار دلار یا بیشتر فروخته شود. البته این سفارشات تنها در صورتی تکمیل می شوند که قیمت های بازار به قیمت تعیین شده توسط معامله گر برسد و اگر چنین نشود سفارش هرگز تکمیل نخواهد شد.

Stop-Limit Order

Stop-Limit Order یا سفارش توقف زمانی کاربرد دارد که یک تریدر طبق تحلیل های خود پیشبینی می کند که در صورتی که قیمت یک ارز دیجیتال به حد مشخصی برسد پس از آن صعود یا سقوط شدیدی خواهد داشت. به عنوان مثال پیشبینی می کند که در صورتی که قیمت بیت کوین به دوازده هزار دلار برسد پس از آن افزایش قیمت شدیدی رخ خواهد داد پس سفارش خود را به این صورت تعریف می کند که پس از رسیدن به قیمت A سفارشی با قیمت B ثبت شود. سفارش توقف هم برای کسب سود و هم برای کنترل ضرر کاربرد دارد و در واقع به عنوان ابزاری برای مدیریت ریسک به کار می رود.

Market If Touched و Limit If Touched

در سفارش Market If Touched تعیین می شود که در صورتی که قیمت یک ارز دیجیتال به حد مشخصی رسید یک سفارش با قیمت بازار ارسال شود. سفارش Limit If Touched تا حد بسیار زیادی شبیه به سفارش قبل است و تفاوت در اینجا این است که در سفارش Market If Touched پس از رسیدن قیمت به حد مشخص یک سفارش با قیمت بازار ارسال می شود اما در Limit If Touched پس از رسیدن قیمت به آن حد یک سفارش محدود ارسال می شود.

OCO

OCO یا سفارش دو طرفه در حقیقت ترکیبی از دو سفارش محدود و توقف است. در این نوع سفارش تعیین می شود که اجرای یکی از دستورات دیگری را لغو کند و OCO هم همین معنی را می دهد و مخفف عبارت One Cancels the Other Order می باشد. به عنوان مثال یک ارز دیجیتال با قیمت ۳۰ دلار را تصور کنید. یک کاربر یک واحد از این ارز را در اختیار دارد و می تواند تعیین کند که در صورتی که قیمت این از به ۴۰ دلار رسید فروخته شود تا سود آن دریافت شود اما در صورتی که این قیمت به ۲۰ دلار رسید هم فروخته شود تا میزان ضرر تا حدی کنترل شود. البته این سفارش دو طرفه فروش است و این نوع سفارش برای خرید هم کاربرد دارد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *