اتریوم بهتر است یا کاردانو؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اتریوم و کاردانو دو مورد از پلتفرم های بسیار محبوب اند که در دنیای ارزهای دیجیتال همیشه با یکدیگر مقایسه شده اند. با ما در این مقاله همراه باشید تا شباهت ها و تفاوت های این دو ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

اتریوم

اتریوم یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین ارزهای دیجیتال در جهان است که توسط فردی به نام ویتالیک بوترین خلق شده است. البته اتریوم یک فناوری بسیار قدرتمند است که ارز دیجیتال تنها یکی از قابلیت های آن می باشد و علاوه بر آن امکانات کاربردی فراوان دیگری هم دارد؛ به عنوان مثال پلتفرم اتریوم به هر کسی اجازه می دهد که برنامه های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده کند. یکی دیگر از کاربردهای اتریوم در قراردادهای هوشمند است. در حقیقت قراردادهای هوشمند، پروتکلی برای تسهیل تبادل پول، سهام و… هستند. به دلیل استفاده از این قراردادها، اتریوم از امنیت بسیار خوبی برخوردار است. اتریوم را به دو روش می توان خریداری کرد: از افراد فعال در این زمینه یا از صرافی های دیجیتال. اگر می خواهید به راحتی و به صورت کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی اتریوم خریداری کنید؛ می توانید همین الان از طریق استارت آپ دیجی شمس اقدام نمایید.

کاردانو

کاردانو هم مانند اتریوم یک فناوری قدرتمند است که ارز دیجیتال تنها یکی از قابلیت های آن می باشد. کاردانو در سال ۲۰۱۵ توسط فردی به نام چارلز هاسکینسکون خلق شد که او در حقیقت یکی از بنیانگذاران اتریوم بود اما معتقد بود که می تواند یک بلاکچین بهتر خلق کند. هدف کاردانو دستیابی به تراکنش های سریع و رایگان است به صورتی که کاربران بتوانند به ارسال و دریافت مبالغ بپردازند؛ قراردادهای هوشمند ایجاد کنند و برنامه های غیر متمرکز بسازند.

اتریوم یا کاردانو

اتریوم و کاردانو را می توان از جهت های مختلفی مقایسه کرد؛ از جمله:

  • هم اتریوم و هم کاردانو غیرمتمرکز هستند؛ به این معنا که تراکنش های آن ها بدون نیاز به هیچ گونه واسطه متمرکز انجام می شود.
  • اتریوم تا کنون از گواه اثبات کار بهره برده است اما به زودی یک به روزرسانی در آن صورت خواهد گرفت که مکانیزم اجماع اتریوم را به گواه اثبات سهام تغییر خواهد دارد. کاردانو هم از شاخه ای گواه اثبات سهام به نام اوروبروس استفاده می کند.
  • زمانی که برای انجام هر تراکنش در اتریوم لازم است؛ تقریبا ۱۶ ثانیه می باشد. اما تراکنش های کاردانو در ۵ تا ۷ دقیقه انجام می شوند.
  • اتریوم قابلیت تایید ۱۵ تراکنش در هر ثانیه را دارد اما در کاردانو این عدد برابر با ۲۵۷ تراکنش در ثانیه است.

نتیجه گیری

در نهایت باید بگوییم که پاسخ دقیق و مشخصی به این سوال که اتریوم بهتر است یا کاردانو وجود ندارد و هر فرد خود باید پس از بررسی دقیق هر دو ارز دیجیتال به نتیجه برسد. چیزی که مشخص است این است که در حال حاضر اتریوم نسبت به کاردانو ارزش بازاری بیشتری دارد اما برای کاردانو هم آینده روشنی پیش بینی می شود. نظر شما چیست؟ آیا فکر می کنید اتریوم همیشه یکی از بزرگ ترین ارزهای دیجیتال باقی خواهد ماند یا اینکه کاردانو از آن پیشی خواهد گرفت؟

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *