ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

گفته می شود که در حال حاضر برخی از دولت ها در حال کار کردن روی ارزهای دیجیتالی هستند که ارز دیجیتال بانک مرکزی نامیده می شوند. با ما در این مقاله همراه باشید تا این ارزها را بررسی کنیم.

ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

همانطور که گفته شد ارز دیجیتال بانک مرکزی نوعی از ارز دیجیتال است که دولت ها در حال کار کردن روی آن هستند. البته این احتمال وجود دارد که این ارزها به این زودی عرضه نشوند و هنوز مدت زمان زیادی تا آماده شدن آن ها باقی مانده باشد. حتی بسیاری از کشورها اصلا به فکر داشتن این ارزها نیستند. اما برخی کشورها هم هستند که به دستیابی به ارز دیجیتال بانک مرکزی نزدیک تر اند. به عنوان مثال چین یکی از این کشورهاست که در حال حاضر مشغول به آزمایش شبکه خود است. کشور آمریکا هم یکی دیگر از کشورهایی است که در حال کار کردن روی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود است. اما کشوری که در این زمینه نسبت به سایر کشورها پیش رو است؛ کشور ونزوئلا می باشد که در حقیقت ارز دیجیتال خود را که پترو نام دارد در سال ۲۰۱۸ عرضه کرده است. البته که این ارز دیجیتال در میان مردم کشور ونزوئلا با استقبال خوبی رو به رو نشده است.

ویژگی های ارز دیجیتال بانک مرکزی

از آن جایی که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در کشورها هنوز هم عرضه نشده اند و مورد استفاده قرار نگرفته اند؛ بنابراین نمی توان به طور دقیق در مورد ویژگی های آن ها صحبت کرد. اما به طور کلی این ارزها می توانند دارای ویژگی های زیر باشند:

  • در ارز دیجیتالی مانند بیت کوین هر کسی می توان به شبکه بلاکچین آن دسترسی داشته باشد و در ادامه فعالیت آن سهیم شود. اما در ارزهای دیجیتال بانک مرکزی چنین نخواهد بود. در حقیقت در این ارزها یک نهاد مرکزی وجود خواهد داشت که کنترل می کند چه کسی می تواند به شبکه بلاکچین دسترسی داشته باشد و این که هر فرد چه مقدار به این شبکه دسترسی دارد.
  • بیت کوین یا اتریوم و… ارزهای دیجیتال غیر متمرکز هستند؛ یعنی توسط هیچ نهاد یا شرکت و… کنترل نمی شوند. اما در ارز دیجیتال بانک مرکزی امکان غیر متمرکز بودن وجود ندارد و لازم است یک نهاد کنترل کننده وجود داشته باشد. بنابراین هیچ فردی بدون اجازه بانک مرکزی نمی تواند در ارز دیجیتال بانک مرکزی دخالت کند.
  • بسیاری از ارزهای دیجیتال محدودیت عرضه دارند. به عنوان مثال تعداد کل بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون عدد است. اما در دولت ها بانک مرکزی تصمیم می گیرد که چه زمانی مقدار پول در گردش کم و زیاد شود و در ارز دیجیتال بانک مرکزی هم قدرت ایجاد تغییرات در میزان عرضه در گردش این ارز در دست بانک مرکزی می باشد.
  • پیش بینی می شود که با وجود ارز دیجیتال بانک مرکزی ارتباط میان نهادها مالی آسان تر شود و لذا انجام تراکنش ها نسبت به سیستم بانکی سنتی ساده تر شود.
  • ارز دیجیتال بانک مرکزی می تواند در جلوگیری از پولشویی و یا سایر انواع استفاده غیر قانونی از پول مورد استفاده قرار گیرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *