تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

یکی از راه های خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق صرافی های ارز دیجیتال است. اما سوالی که در استفاده از این صرافی ها پیش می آید این است که تفاوت بیت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

صرافی متمرکز چیست؟

همانطور که می دانید یکی از ویژگی های ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بودنشان است. بنابراین ممکن است استفاده از عبارت صرافی متمرکز کمی مبهم و گیج کننده باشد. اما باید بدانید که صرافی متمرکز تنها به معنی حضور یک شخص ثالث است که به انجام معاملات کمک می کند و بر آن ها نظارت دارد. این فرد حتما یک شخص قابل اعتماد است که کاربران صرافی به او برای مدیریت دارایی شان اعتماد دارند.

صرافی های متمرکز تا حدی مانند بانک ها هستند. از این جهت که بانک ها هم وظیفه تامین امنیت و نظارت را دارند و افراد به دلیل این که خودشان نمی توانند این ها را تامین کنند به سراغ بانک ها می روند. همچنین از ویژگی های صرافی های متمرکز این است که دارایی دیجیتال افراد را نگه داری می کنند و کاربران از این طریق دیگر دغدغه گم کردن کلید خصوصی شان را نخواهند داشت.

صرافی غیر متمرکز چیست؟

در صرافی های غیر متمرکز بر خلاف صرافی های متمرکز هیچ شخص ثالثی برای نظارت وجود ندارد و کاربران نیازی به اعتماد کردن به یک شخص ندارند. البته این گونه هم نیست که هیچ مرجعی برای کنترل و نظارت وجود نداشته باشد. در این صرافی ها افراد می توانند بدون نیاز به ایجاد حساب کاربری اقدام به انجام معاملات به صورت همتا به همتا کنند که در این معاملات هیچ شخص ثالت و یا واسطه ای وجود ندارد.

همانطور که گفته شد صرافی های متمرکز دارایی دیجیتال کاربران را نگهداری می کنند که این امر موجب می شود کاربران دیگر نگرانی های کلید خصوصی را نداشته باشند. اما مشکلی که در اینجا پیش می آید این است که راه برای هکر ها باز می شود و آن ها می توانند با هک کردن این صرافی ها مقدار زیادی دارایی دیجیتال از کاربران زیادی بدزدند. صرافی های غیر متمرکز به همین دلیل ایجاد شدند تا این مشکل هک شدن از بین برود. البته صرافی های غیر متمرکز هم مشکلات خاص خودشان را دارند که از جمله این مشکلات می توان به عدم امکان ردیابی و قانون گذاری و خصوصا قوانین مالیاتی، برای این صرافی ها اشاره کرد.

تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

علاوه بر مواردی که گفته شد، صرافی های متمرکز و غیر متمرکز تفاوت های دیگری هم دارند از جمله:

  • در حال حاضر محبوبیت صرافی های متمرکز بالاتر این و این امر موجب شده که این صرافی ها نقدینگی بالایی داشته باشند. این در حالی است که صرافی های غیر متمرکز نقدینگی بالایی ندارند که موجب محدودیت در خرید و فروش شده است.
  • در صرافی های متمرکز درصد معینی از مبلغ هر تراکنش به عنوان کارمزد برداشته می شود که در معاملات با مبلغ بالا مقدار کارمزدها خیلی زیاد می شود. اما در صرافی های غیر متمرکز مقدار کارمزد هیچ ارتباطی با مبلغ تراکنش ندارد و همچنین مقدار آن هم بسیار کم است.

پس از مقایسه صرافی های متمرکز و غیر متمرکز و بررسی تفاوت های آن ها اکنون سوالی که پیش می آید این است که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از کدام یک استفاده کنیم؟ در حقیقت پاسخ ثابتی برای این سوال وجود ندارد و هر فرد با توجه به نیازها و انتظاراتی که از یک صرافی دارد باید تصمیم گیری کند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *