سوزاندن سکه چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

اگر شما هم در زمینه ارزهای دیجیتال فعال هستید؛ احتمالا اصطلاح سوزاندن سکه به گوشتان خورده است و شاید برایتان سوال باشد که این اصطلاح به چه معناست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

سوزاندن سکه یا Coin Burn

سوزاندن سکه یک راه افزایش ارزش ارز دیجیتال است. با سوزاندن سکه در واقع ارز دیجیتال از بین نمی رود بلکه به یک آدرس عمومی فرستاده می شود که کلید خصوصی اش به طریقی از دسترس خارج شده و درواقع به این صورت مقداری از ارز دیجیتال غیر قابل استفاده می شود. بسیاری از ارزهای دیجیتال تعداد محدودی دارند مثلا بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون عدد است که تمام آن نیز هنوز استخراج نشده. اگر به صورت ناگهانی یک میلیون بیت کوین از بیت برود آن هم در زمانی که تقاضا ثابت است؛ قطعا قیمت بیت کوین افزایش می یابد. اما نکته قابل توجه در اینجا این است که چرا فردی باید بیت کوینش را بسوزاند؟ درست است که ارزش بیت کوین در نتیجه این کار بیشتر می شود اما آن فرد به هر حال دارایی اش را از دست داده است. چه انگیزه ای برای این کار وجود دارد؟

سوزاندن کوین برای ارز دیجیتال مزایای فراوانی به همراه دارد. این کار موجب پایداری قیمت و مقابله با تورم شده و حتی با افزایش ارزش ارز دیجیتال سرمایه گذاران جدید را جذب می کند. بنابراین پروژه های ارزهای دیجیتال از سوزاندن سکه مزیت های زیادی کسب می کنند.

دلایل زیادی برای سوزاندن سکه وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

  • دادن پاداش به دارندگان کوین و یا توکن صورت می گیرد
  • کاهش میزان کوین های موجود در چرخه و همچنین افزایش قیمت
  • نابودی کوین و یا توکن های فروش نرفته
  • ساخت توکن یا کوین جدید

گواه اثبات سوزاندن

همانطور که گفته شد سوزاندن سکه به این صورت است که مقداری از ارز دیجیتال به یک آدرس عمومی که کلید خصوصی اس در دسترس نیست فرستاده می شود. این تراکنش در شبکه بلاکچین قابل مشاهده خواهد بود و ماینر یا شرکت کننده ای که اقدام به سوزاندن سکه کرده است می تواند از این به عنوان مدرکی برای اثبات سوزاندن استفاده کند. در حقیقت گواه اثبات سوزاندن یک روش برای اجماع توزیع شده است که به عنوان جایگزینی برای گواه اثبات کار یا گواه اثبات سهام در نظر گرفته می شود. گواه اثبات سوزاندن هم فرایندی پر هزینه است اما بر خلاف گواه اثبات کار که هزینه زیاد آن به دلیل مصرف برق زیاد است؛ در گواه اثبات سوزاندن هزینه مربوط به دارایی سوزانده شده است.

به عنوان مثال ارز دیجیتال Counterparty از گواه اثبات سوزاندن استفاده می کند. به این صورت که در قبال سوزاندن مقداری بیت کوین به افراد توکن خود که با نماد اختصاری XCP نشان داده می شود را پاداش می دهد. استفاده از این فرایند دو دلیل دارد: ۱- استفاده مجدد از انرژی که برای استخراج بیت کوین استفاده شده و ۲- جلوگیری از استخراج پیش از عرضه کوین.

آنچه گفته شد تنها توضیح مختصری از سوزاندن سکه بود. سوزاندن سکه کاربردهای فراوانی دارد که این کاربردها بسته به سناریویی که پیش رو است ممکن است متفاوت باشند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *