نگرانی های رایج درمورد بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است. اما با این وجود بسیاری از مردم با نگرانی هایی در مورد آن مواجه اند. با ما دراین مقاله همراه باشید تا با برخی از رایج ترین نگرانی ها در مورد بیت کوین و پاسخ آن ها آشنا شویم.

بیت کوین ماهیت فیزیکی ندارد پس نمی تواند ارزشمند باشد

بیت کوین یک ارز کاملا مجازی است که هیچ گونه پشتوانه فیزیکی ندارد. به همین دلیل بسیاری از مردم نمی توانند ارزش داشتن آن را درک کنند. اما آیا تا به حال به دلیل ارزشمند بودن پول های کاغذی فکر کرده اید؟ در حقیقت اسکناس ها تنها به این دلیل ارزش دارند که همه ما توافق کرده ایم که چنین ارزشی وجود دارد. موجودی حساب های بانکی هم قابل لمس نیستند؛ اما ما ارزش آن ها را باور داریم. در گذشته هم به همین صورت بوده است. در دوره های تاریخی مختلف اجسام متفاوتی به عنوان پول شناخته می شدند و دارای ارزش بودند؛ به عنوان مثال صدف یا مهره های کوچک. اما ارزش این مهره ها هم به دلیل توافق جمعی بوده است. حتی در مورد فلز گران بهایی مانند طلا هم می توان چنین گفت. البته طلا هم به دلیل توافق جمعی و هم به دلیل محدودیت منابع ارزشمند است. جالب است بدانید بیت کوین هم از نظر تعداد محدودیت دارد و از این نظر به طلا شبیه است.

نواسانات بسیار شدیدی در قیمت بیت کوین مشاهده می شود

بله درست است. تا چند ماه پیش هر بیت کوین حدودا ۱۰ هزار دلار قیمت داشت اما امروزه قیمت آن تا ۶۰ هزار دلار هم رسیده است. البته احتمالا این نوسان قیمت به دلیل تازگی ارزهای دیجیتال است و به مرور و با بلوغ این ارزها کمتر می شود. اما در حال حاضر نوسانات قیمت یک جزو جدانشدنی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اند و در صورتی که این موضوع موجب ترس شما از ضرر کردن می شود؛ شاید بهتر باشد در زمینه دیگری سرمایه گذاری کنید.

بیت کوین برق بسیار زیادی مصرف می کند که به محیط زیست آسیب می زند

برق مصرفی شبکه بیت کوین بسیار زیاد است؛ به صورتی که مقدار این برق مصرفی با برق مصرفی سالانه کشور سوئیس برابر است! اما این تمام ماجرا نیست. سیستم بانکداری سنتی هم بی نیاز از برق نیست و جالب است بدانید که با مقایسه آکادمیک برق مصرفی سیستم بانکداری سنتی و شبکه بیت کوین متوجه می شویم که فناوری زیربنایی بیت کوین و بلاک چین نیازمند مقادیر کمتری از انرژی است و در عین حال عملکرد بهتری ارائه می دهد. همچنین در طولانی مدت امکان استفاده از انرژی پاک برای بیت کوین وجود دارد.

بیت کوین قانونی نیست و این مشکل ساز است

در سیستم بانکداری سنتی یک نهاد کنترل کننده مرکزی وجود دارد و همه مردم می دانند که در صورت وقوع کلاهبرداری در این سیستم می توانند به صورت قانونی آن را پیگیری کنند. اما بیت کوین تحت کنترل هیچ فرد یا نهادی نیست. با این وجود بیت کوین موفق شده بدون اختلال به کار خود ادامه دهد. بنابراین می توان گفت که احتمالا دولت ها از سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال پشتیبانی نخواهند کرد. اما نکته مهم این است که بسیاری از شرکت ها به صورت قانونی فعالیت می کنند. به عنوان مثال کوین بیس یکی از آن هاست. با استفاده از این شرکت های قانونی می توان از افتادن در دام کلاهبرداران جلوگیری کرد. البته فراموش نکنید که در ایران امکان پیگیری قانونی کلاهبرداری های مرتبط با ارزهای دیجیتال وجود دارد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *