کلاهبرداری های رایج ارز دیجیتال و راه های جلوگیری از آن ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

با گسترش ارزهای دیجیتال متاسفانه راه برای هکرها و کلاهبرداران باز شده تا با ترفندهای خود افراد را به دام اندازند و دزدی کنند. این افراد از راه های متفاوتی به هدف خود می رسند که در این مقاله قصد بررسی چند مورد از رایج ترین آن ها را داریم پس با ما همراه باشید.

فیشینگ

همانطور که می دانید دسترسی به کیف پول دیجیتال از طریق کلید خصوصی ممکن است و به عبارتی هر کسی که کلید خصوصی یک کیف پول را داشته باشد می تواند به آن دسترسی پیدا کند. اما هکرهایی وجود دارند که از راه های مختلف کلید خصوصی افراد را به دست می آورند. یکی از این راه ها فیشینگ است که در آن هکر قربانی را به یک سایت جعلی که کاملا مشابه سایت اصلی است هدایت می کند و از او می خواهد کلید خصوصی اش را وارد کند. مثلا ایمیلی برای قربانی ارسال می شود که باید برای رفع مشکلات امنیتی یا تایید تراکنش کلید خصوصی را وارد کند. حتی ممکن است خدمات یا ارز دیجیتال رایگان وعده داده شود. در صورتی که قربانی فریب هکر را بخورد و کلید خصوصی اش را وارد کند دارایی او از دست می رود. اما می توان از طریق راه هایی مانند بررسی دقیق لینک ها برای تشخیص لینک جعلی و کلیک نکردن روی آگهی های مشکوک یا خودداری از دانلود برنامه های غیر رسمی و… از فیشینگ جلوگیری کرد.

طرح پانزی و هرمی

طرح پانزی و هرمی از دیگر روش های کلاهبرداران برای دزدی هستند. در این طرح ها کلاهبردار با وعده سودهای نجومی به جذب سرمایه گذار می پردازد. البته که برای مدتی این سودها تحقق می یابد اما به این صورت که با سرمایه افراد جدید سود افراد قدیمی تر پرداخت می شود تا به این ترتیب افراد بیشتری جذب شوند. اما پس از مدتی کلاهبردار با سرمایه جمع شده فرار می کند. بارز ترین ویژگی طرح پانزی و هرمی سودهای نجومی است. به عنوان مثال در صورت مشاهده پیشنهاد سود ۳۰ درصد در یک ماه یا حتی بیشتر می توانید مطمعن باشید که یک طرح پانزی است. هیچ سرمایه گذاری تا این حد سود نمی دهد و این سودهای نجومی غیرمنطقی و نشدنی هستند. ویژگی دیگر این طرح نبود شفافیت است. هیچوقت طراح پانزی به مردم توضیح نمی دهد که این سودهای نجومی چگونه به دست می آید و در حقیقت نوع فعالیت مشخص نمی شود. البته احتمالا طراح به اطلاع سرمایه گذاران می رساند که مثلا سرمایه آن ها در ارزهای دیجیتال قرار خواهد گرفت ولی اطلاعات بیشتری از مدیریت ریسک و… در اختیارشان نمی گذارد.

کریپتوجکینگ

کریپتوجکینگ یک نوع کلاهبرداری در استخراج ارزهای دیجیتال است. همانطور که می دانید تجهیزات استخراج گران قیمت هستند و هزینه مربوط به برق مصرفی و نگهداری از آن ها هم زیاد است. بنابراین هکرها برای آن که بتوانند بدون نیاز به پرداخت این هزینه ها به استخراج ارز دیجیتال بپردازند با اعمال یک کد مخرب در یک وب سایت و یا وادار کردن افراد به دانلود برنامه های مخرب از طریق مهندسی اجتماعی موبایل و یا کامپیوتر آن ها را آلوده می کنند. سپس از دستگاه آلوده شده برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می شود. البته هکر در اینجا تنها به اندازه ای از دستگاه استفاده می کند که داغ نکند یا عملکردش کند نشود و به این طریق از فهمیدن صاحب دستگاه جلوگیری می کند. بنابراین ممکن است تشخیص کریپتوجکینگ کمی دشوار شود اما به طور کلی اگر کسی احتمال دهد که از CPU دستگاهش بیش از حد استفاده می شود و یا اینکه فن دستگاه بی دلیل سر و صدا کند؛ احتمال این که آن دستگاه درگیر کریپتوجکینگ شده باشد وجود دارد. با به روزرسانی مداوم مرورگرها و نصب نرم افزارهای آنتی ویروس معتبر و خودداری از مراجعه به سایت ها و برنامه های مشکوک می توان از کریپتوجکینگ جلوگیری کرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *