الگوریتم اجماع چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
4
(1)

شاید شما هم در مورد الگوریتم اجماع یا مکانیزم اجماع در بلاکچین شنیده باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که الگوریتم اجتماع به چه معناست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

الگوریتم اجماع چیست؟

الگوریتم اجماع مکانیزمی است که در میان اعضای شبکه بلاکچین هماهنگی ایجاد می کند. در حقیقت همه افراد فعال در یک شبکه بلاکچین باید به توافقی مشترک برسند که این توافق مشترک از طریق مکانیزم اجماع تامین می شود. به این صورت در میان نودها اعتبار ایجاد می شود. الگوریتم اجماع از واقعی بودن همه بلاک های جدید که به شبکه بلاکچین افزوده می شوند؛ مطمعن می شود. بلاکچین با دارا بودن الگوریتم اجماع به اهداف فراوانی از جمله توافق، همکاری، حق مساوی هر نود و حضور اجباری هر نود در فرایند اجماع می رسد. این الگوریتم در تصمیم گیری های شبکه بلاکچین هم تاثیر گذار است. به عنوان مثال اگر در یک شرکت در مورد موضوعی تصمیم گیری شود؛ علی رغم بحث ها و نظرات کارمندان تصمیم نهایی به عهده مدیر شرکت است. اما در شبکه بلاکچین تصمیم ها از طریق رای گیری گرفته می شوند.

انواع الگوریتم اجماع

شبکه های بلاکچین مختلف از الگوریتم های اجماع متفاوتی استفاده می کنند. پر کاربرد ترین این الگوریتم ها عبارت اند از:

  • الگوریتم تحمل خطای بیزانس عملی: یکی از این الگوریتم های اجماع الگوریتم تحمل خطای بیزانس عملی است که در آن حتی اگر تعدادی از نودها پاسخ گو نباشند و یا به درستی پاسخ ندهند؛ کاربرد دارد. بنابراین این الگوریتم تاثیر نودهای معیوب را کاهش می دهد و از سیستم در برابر خرابی ها حفاظت می کند.
  • الگوریتم گواه اثبات کار: گواه اثبات کار الگوریتم اجماع مورد استفاده در بیت کوین و بسیاری از سایر ارزهای دیجیتال است. در ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار ماینرها قدرت پردازشی تجهیزاتشان را به شبکه ارز دیجیتال مورد نظرشان اختصاص می دهد و در ازای آن در مواقعی که موفق به استخراج بلاک جدید شوند پاداش می گیرند. در حقیقت این ماینرها در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی به نام هش اند و هر ماینری که زودتر پاسخ معادله را بیابد موفق به استخراج بلاک جدید شده و پاداش استخراج را دریافت می کند.
  • الگوریتم گواه اثبات سهام: گواه اثبات سهام یکی دیگر از الگوریتم های اجماع است که اتریوم به تازگی شروع به استفاده از آن کرده است. اعتبارسنجی در گواه اثبات سهام به این صورت است که شبکه به صورت اتفاقی به یکی از مشارکت کنندگان اجازه اعتبارسنجی بلاک بعدی را می دهد و این فرد بسته به مقدار ارز دیجیتالی که سهام گذاری کرده پاداش می گیرد. به عنوان مثال در صورتی که یک نفر ۳ درصد کوین های یک ارز دیجیتال را داشته باشد می تواند ۳ درصد بلاک ها را اعتبار سنجی کند.

البته الگوریتم های ذکر شده تنها الگوریتم های اجماع موجود نیستند و از جمله سایر الگوریتم ها می توان به الگوریتم اثبات سوزاندن، الگوریتم اثبات ظرفیت، الگوریتم اثبات زمان سپری شده، الگوریتم اثبات سهام وکالتی و… اشاره کرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *