پیامدهای حمله ۵۱ درصدی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

شاید شما هم شنیده باشید که حمله ۵۱ درصدی یکی از حملات خطرناک برای ارزهای دیجیتال است. اما چرا این نوع حمله تا این حد خطرناک است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا با پیامدهای حمله ۵۱ درصدی آشنا شویم.

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

بهتر است ابتدا کمی با حمله ۵۱ درصدی آشنا شویم. حمله ۵۱ درصدی در یک ارز دیجیتال زمانی رخ می دهد که نفر یا یک نهاد موفق شود به بیش از ۵۰ درصد هش ریت آن ارز دیجیتال دسترسی پیدا کند و به این ترتیب او قادر است در بلاکچین این ارز تغییراتی ایجاد کند. حمله ۵۱ درصدی در ارز دیجیتال بزرگی مانند بیت کوین بعید به نظر می رسد. اما حتی اگر فردی موفق به حمله ۵۱ درصدی در بیت کوین شود؛ تنها قادر است در مدت زمان کوتاهی شبکه را مختل کند و تنها تراکنش های چند بلاک آخر را تحت تأثیر قرار دهد. اما این حمله در آلت کوین های کوچک تر ممکن است.

پیامدهای حمله ۵۱ درصدی

از جمله پیامدهای حمله ۵۱ درصدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سلفیش ماینینگ: سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه یکی از پیامدهای حمله ۵۱ درصدی است. درصورتی که در شبکه بلاکچین یک ارز دیجیتال یک بلاک به طور همزمان استخراج شود؛ ماینرها رای می دهند که بلاک استخراج شده توسط کدام ماینر انتخاب شود. فردی که در اینجا برنده می شود؛ برای حضور در بلاک بعدی شانس خوبی دارد. در حمله ۵۱ درصدی مهاجم می تواند با قدرتی که دارد؛ بلاک های خود را استخراج کند بدون آن که نیازی به انتظار برای تایید شبکه داشته باشد.
  • لغو تراکنش ها: مهاجم در یک حمله ۵۱ درصدی قادر است تراکنش ها را لغو کند. به این ترتیب اگر مهاجم هرگونه تراکنش را برای بلاک های استخراج شده نپذیرد؛ شبکه ممکن است به طور کامل نابود شود.
  • دو بار خرج کردن: دو بار خرج کردن برای مهاجم در یک حمله ۵۱ درصدی ممکن می شود. دو بار خرج کردن را می توان با یک مثال ساده توضیح داد. فرض کنید شما به شبکه بلاکچین بیت کوین حمله ۵۱ درصدی کرده اید. اکنون با استفاده از چند بیت کوین یک خانه خریداری می کنید. پس از خرید خانه می توانید تراکنش مربوط به ارسال بیت کوین ها به فروشنده را معکوس کنید. به این ترتیب هم خانه متعلق به شماست و هم بیت کوین ها به شما بازگشته اند و می توانید دوباره آن ها را خرج کنید. در صورتی که دو بار خرج کردن برای یک ارز دیجیتال به صورت ادامه دار وجود داشته باشد؛ می تواند قیمت آن را به صفر برساند.
  • توقف تراکنش های جدید: امکان ایجاد تراکنش جدید در شبکه در این حالت متوقف می‌شود.
  • ایجاد هاردفورک: مهاجم در حمله ۵۱ درصدی می تواند هاردفورک هایی در بلاکچین ارز دیجیتال ایجاد کند. دلیل این امر ممکن است استفاده از دو بار خرج کردن در طول تقسیم زنجیره باشد. یک دلیل دیگر برای این کار می تواند رقابت با سایر ماینرهایی باشد که احتمالا بلاک استخراج کرده اند. در چنین شرایطی فرد مهاجم قادر است زنجیره را قبل از بلاک جدید فورک کند.
  • انحصار استخراج: مهاجم در یک حمله ۵۱ درصدی قادر است سایر ماینرها را از استخراج بلاک های جدید باز دارد که به این کار انحصار استخراج گفته می شود.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *