نحوه خنک کردن دستگاه ماینر

زمان مطالعه: 3 دقیقه
1
(1)

همانطور که می دانید ماینرها در حین انجام فرایند استخراج گرمای بسیار زیادی تولید می کنند. همین امر موجب شده که تهویه در استخراج ارزهای دیجیتال یک موضوع مهم باشد. راه های مختلفی برای تهویه وجود دارد که در این مقاله قصد بررسی تعدادی از آن ها را داریم پس با ما همراه باشید.

استفاده از فریمور

استفاده از فریمور علاوه بر این که مصرف برق ماینر را کاهش می دهند؛ تا حد زیادی گرمای تولیدی دستگاه ها را نیز کم می کند به طوری که ممکن است در برخی موارد نیاز به تهویه به طور کلی از بین برود.

استفاده از اتاقک گرم و سرد

نحوه عملکرد ماینرها به این صورت است که هوای سرد را از یک طرف مکش می کنند و از طرف دیگر هوای گرم از آن ها خارج می شود. حال اگر بتوانیم این هوای سرد و گرم را جدا کنیم عمل تهویه را به خوبی انجام داده ایم. می توان از دیوار گچی برای جداسازی هوا استفاده کرد. استفاده از کولرهای آبی با تکنولوژی سلولوزی هم برای هوای سمت مکش گزینه مناسبی است.

استفاده از خنک کننده های آبی یا روغنی

در این روش تهویه از طریق تماس مستقیم ماینر با مایع خنک کننده که یا آب است و یا روغن صورت می گیرد. در اینجا باید توجه داشت که استفاده از مایعات غیر مجاز می تواند موجب آسیب دیدن ماینر شود.

استفاده از کانال و لوله

می توان گرمای تولید شده را با استفاده از کانال ها و لوله ها به محیط بیرون منتقل کرد.

حفر چاه

حفر چاه گزینه ایست که در مزارع استخراج بزرگ می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این روش با حفر چند چاه با عمق ۱۰۰ متر که دارای میله تبادل حرارت می باشند می توان از سرمای زمین برای تهویه استفاده کرد.

اما علاوه بر روش های تهویه نکاتی هم وجود دارد که با رعایت آن ها می توان گرمای تولیدی دستگاه ماینر را کاهش داد. برخی از این نکات عبارت اند از:

گرد گیری و رفع غبار

این روش یکی از ساده ترین کارها برای کاهش گرمای تولیدی توسط ماینر است. به مرور زمان که غبار و ذرات هوا وارد ماینر می شوند تولید گرمای آن را افزایش می دهند و بنابراین لازم است که هر چند وقت یک بار ماینر گردگیری شود تا گرمای تولیدی کاهش یابد.

استفاده از یخ

با قرار دادن قطعات بزرگ یخ و یا بطری های حاوی آب یخ زده در محیط گرمای تولید شده توسط ماینرها صرف آب شدن یخ می شود و بنابراین تهویه آسان تر می شود. برای این کار فاصله یخ از ماینر باید ۱۰ سانتی متر باشد.

تعویض خمیر سیلیکون

پس از گذشت حدود ۶ ماه از کار ماینر ممکن است بین کارت های آن کمی اختلاف دما ایجاد شود. در چنین شرایطی لازم است خمیر حرارتی ماینر تعویض شود. البته که باید توجه داشت که خمیر حرارتی تنها باید با خمیری که از منبع قابل اطمینان تهیه شده و رسانایی حرارتی بالایی هم دارد تعویض شود.

همانطور که مشاهده کردید راه های زیادی برای تهویه وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که آب و هوای منطقه نیز تاثیر به سزایی دارد. به طور کلی در مناطق سردسیر نیاز به تهویه بسیار کم است و یا اصلا وجود ندارد. رطوبت هوا هم عامل مهمی است. حداکثر رطوبت نسبی برای استخراج برابر با ۶۵ درصد است و استخراج ارز دیجیتال در رطوبت های بالاتر توصیه نمی شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *