سرمایه گذاری جمعی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

شاید نام سرمایه گذاری جمعی را در مورد ICO ها شنیده باشید. سرمایه گذاری جمعی یک روش برای تامین سرمایه یک پروژه است به این صورت که مبالغ کم از تعداد سرمایه گذاران زیاد جمع آوری می شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا این نوع سرمایه گذاری را بررسی کنیم.

سرمایه گذاری جمعی چیست؟

همانطور که گفته شد در سرمایه گذاری جمعی مبالغ کم از گروه زیادی دریافت می شود. این گروه زیاد می تواند شامل شخص یا شرکت و… باشد. یک پروژه از طریق سرمایه گذاری جمعی می تواند مبلغ بسیار زیادی مثلا چند میلیون دلار جذب کند. یک نمونه جالب سرمایه گذاری جمعی فردی بود که ادعا می کرد برای ارائه یک دستور سالاد سیب زمینی به ۱۰ دلار نیاز دارد. او موفق شد ۵۵ هزار دلار از ۶۹۱۱ سرمایه گذار دریافت کند.

سرمایه گذاری جمعی به صورت است که در پلتفرم هایی که مخصوص این کار اند؛ سرمایه گذاران به دنبال پروژه هایی می گردند و از بین پروژه های موجود در آن هایی که می خواهد سرمایه گذاری می کنند. مبلغی که در این پروژه ها قرار می دهند می تواند حتی مقدار بسیار جزئی باشد. در این پلتفرم ها صاحب پروژه یا کارآفرین معمولا مدت محدودی برای جذب سرمایه دارد که این مدت می تواند بین ۳۰ تا ۶۰ روز باشد. پس از آن با توجه به مبلغ جذب شده مقداری کارمزد به پلتفرم تعلق گرفته و باقی آن به کارآفرین می رسد.

انواع سرمایه گذاری جمعی

سرمایه گذاری جمعی شامل انواع زیر می شود:

مبتنی بر اهدا: این روش بیشتر برای پروژه های خیریه مانند ساخت مدرسه در مناطقی مانند آفریقا و… استفاده می شود.

مبتنی بر پاداش: در این روش سرمایه گذار انتظار بازگشت سرمایه ندارد اما بسته به نوع پروژه خدمات یا محصولی را به عنوان پاداش دریافت می کند.

مبتنی بر شراکت: در این روش سرمایه گذار در قبال مبلغی که به پروژه اختصاص می دهد مقداری سهام دریافت می کند و در حقیقت تبدیل به سهام دار می شود. در نهایت هم بر اساس سود یا ضرر پروژه مقداری سود یا ضرر به سرمایه گذار می رسد.

وام: این روش مانند اعطای وام به کارآفرین است. در اینجا برای حمایت از کارآفرین کارمزد پایین در نظر گرفته می شود.

مزایای سرمایه گذاری جمعی

سرمایه گذاری جمعی مزایای فراوانی دارد؛ از جمله:

  • در این پلتفرم ها سرمایه گذاران زیادی به دنبال کارآفرینان با ایده های خوب می گردند و این فرصتی بسیار عالی برای این کارآفرینان است تا ایده خود را به اجرا برسانند.
  • ایده هایی که در این پلتفرم ها قرار می گیرند مدام از جهت های مختلف بررسی می شوند و از این طریق جزئیات فنی پروژه به چالش کشیده می شود. همچنین با توجه به این که هر سرمایه گذار به دنبال بهترین پروژه ها برای سرمایه گذاری است؛ پس حتی از انتخاب شدن یا نشدن یک پروژه هم می توان برای تعیین ارزش آن استفاده کرد.
  • پس از قرار گرفتن یک پروژه در یکی از این پلتفرم ها سرمایه گذاران زیادی آن را بررسی می کنند و بنابراین دیگر نیازی به صرف وقت برای پیدا کردن سرمایه گذار به صورت تک تک نیست و می توان زمان بیشتری را برای قوی تر کردن پروژه صرف کرد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *