کلید عمومی و خصوصی چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

یکی از اولین مواردی که در دنیای ارزهای دیجیتال با آن رو به رو هستیم کلیدهای خصوصی و عمومی اند. اما این کلیدها چه هستند و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بیابیم.

کلید عمومی چیست؟

همانطور که نام آن مشخص است؛ کلید عمومی می تواند در دسترس عموم قرار گیرد. این کلید در حقیقت آدرس کیف پول شماست که دیگران برای واریز کردن ارز دیجیتال به کیف پولتان از آن استفاده می کنند. این کلید که برای راستی آزمایی و امضای دیجیتال به کار می رود؛ تا حدی مانند شماره کارت بانکی است. از این جهت که تنها با شماره کارت نمی توان اقدام به برداشت وجه کرد. از آنجایی که کیف پول های مختلف با استفاده از توابع رمز نگاری متفاوت کلید عمومی تولید می کنند پس فرمت همه کلیدهای عمومی یکی نیست اما این کلید می تواند به این صورت باشد:

1JrPhXTtLTmSywD28znDpPdxJ5dqWr3GMp

نکته قابل توجه این است که با وجود اینکه در بسیاری از موارد آدرس عمومی و کلید عمومی یکسان نشان داده می شوند اما نباید آن ها را یکی در نظر گرفت چرا که تفاوت هایی دارند. این تفاوت با فرایند تشکیل آدرس مشخص می شود. در ابتدا این کلید خصوصی است که ایجاد می شود و پس از آن با بهره گیری از توابع رمزنگاری آدرس تولید می شود. شاید عده ای دارای این نگرانی باشند که از آنجایی که آدرس در حقیقت خروجی تابع برای کلید خصوصی است پس شاید بتوان با مهندسی معکوس از طریق آدرس به کلید خصوصی رسید. اما خبر خوب این است که این امکان وجود ندارد و توابع رمزنگاری یک طرفه هستند. به این معنی که با داشتن خروجی آن ها نمی توان ورودی (کلید خصوصی) را پیدا کرد.

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی برای انتقال دارایی دیجیتال به سایر کیف پول ها استفاده می شود و بنابراین تنها صاحب کیف پول باید آن را در اختیار داشته باشد. گفته شد که کلید عمومی تا حدی شبیه به شماره کارت است. در نتیجه کلید خصوصی مانند رمز دوم کارت عمل می کند. البته با توجه به این که کلید خصوصی معمولا ۶۴ رقم است پس نسبت به رمز دوم کارت بانکی امنیت بسیار بالایی دارد. کلید خصوصی ظاهری به این صورت دارد:

KxhgeYuESuJKAsot2ovQLjuxcTJMF9Hbs2cxdmmx1jy2cqTk31on

کلید خصوصی هم درست مانند کلید عمومی با توجه به توابع متفاوت رمزنگاری در کیف پول های مختلف فرمت های گوناگونی دارد. آنچه در مورد کلید خصوصی حائز اهمیت است امنیت آن است. همانطور که گفته شد از کلید خصوصی می توان برای خرج کردن دارایی دیجیتال استفاده کرد پس باید در حفظ و نگهداری آن دقت زیادی به خرج داد و آن را در اختیار کسی قرار نداد. همچنین در صورت گم کردن کلید خصوصی امکان دسترسی به دارایی دیجیتال وجود ندارد پس لازم است که هر فرد از کلید خصوصی اش نسخه پشتیبان تهیه کند و آن را در جای امنی نگه دارد. البته امکان بازیابی از طریق سید (Seed) وجود دارد. سید در حقیقت عبارت بازیابی است که شامل یک ترکیب از ۱۲ کلمه مختلف است. برای بازیابی دارایی دیجیتال از طریق سید تنها کافیست برنامه کیف پول را بر روی یک دستگاه نصب کرده و سید را وارد کرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *