واژه نامه ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

برای حضور و فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال لازم است که با کلمات و اصطلاحات رایج در این زمینه آشنا باشید. در این مقاله واژه نامه ارزهای دیجیتال را گرد آوری کرده ایم؛ پس با ما همراه باشید.

هودل

هودل به زمانی مربوط می شود که یک سرمایه گذار تصمیم می گیرد بیت کوینش را مدت خیلی زیادی نگه دارد. از آنجایی که انتظار می رود قیمت بیت کوین در آینده روند صعودی داشته باشد پس افراد زیادی ترجیح می دهند که به جای تریدینگ بیت کوینشان را نگه دارند.

ATH

ATH مخفف عبارت All Time High است و به معنای بالاترین قیمتی است که یک ارز دیجیتال تا به حال به آن رسیده است.

خرس و گاو

وقتی برای بیان وضعیت بازار ارزهای دیجیتال از واژه خرس استفاده شود یعنی بازار نزولی است و وقتی که از واژه گاو استفاده شود یعنی بازار صعودی است.

نهنگ

اصطلاح نهنگ در مورد ارز دیجیتالی مانند بیت کوین به افرادی نسبت داده می شود که توانایی ایجاد نوسانات در قیمت بیت کوین را دارند. امروزه فردی که حداقل ۱۰۰۰ واحد بیت کوین دارد نهنگ خوانده می شود. اما این عدد کاملا بستگی به ترازوی سنجش آن دارد و به مرور زمان تغییر خواهد کرد. ممکن است چند سال دیگر این عدد به ۱۰۰ برسد.

نهنگ خرسی

همانطور که گفته شد یک نهنگ توانایی ایجاد نوسان در قیمت ارز دیجیتال را دارد. اکنون در صورتی که یک نهنگ مقدار زیادی از دارایی خود را بفروشد؛ موجب نزول قیمت شده و نهنگ خرسی نام می گیرد.

BAGHODLER

BAGHODLER به فردی گفته می شود که سرمایه گذار و یا تریدر ارز دیجیتال بوده و به صورت غیر منطقی به نگهداری ارز دیجیتال پافشاری می کند.

ساتوشی

ساتوشی کوچک ترین واحد بیت کوین است که برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین می باشد. اصطلاح ساتوشی از نام خالق بیت کوین که ساتوشی ناکاموتو است گرفته شده است.

وایت پیپر

وایت پیپر یا مقاله سفید گزارشی است که اطلاعات دقیق در مورد یک محصول را به مشتریان احتمالی آن محصول ارائه می دهد. در دنیای ارزهای دیجیتال هر ICO یا عرضه اولیه توکن در قدم اول به یک وایت پیپر احتیاج دارد.

استخراج

ساده ترین تعریف برای استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار این است که بگوییم فرایندی است که طی آن واحدهای جدید ارز دیجیتال تولید می شوند و تراکنش ها تایید می شوند. به عنوان مثال استخراج بیت کوین به این صورت است که طی آن از قدرت پردازش دستگاه های استخراج زیادی در سراسر جهان استفاده می شود. تراکنش های بیت کوین روی بلاک ها قرار می گیرند و این بلاک ها هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند. قبل از تولید هر بلاک اثبات کار لازم است یعنی دستگاه های استخراج باید یک سری اعداد و ارقام (هش) را حدس بزنند. هر دستگاهی زودتر موفق به انجام این کار شود بلاک جدید را استخراج می کند. طی این فرایند مقداری بیت کوین تولید شده که به عنوان پاداش به همان استخراج کننده ای که بلاک را تولید کرده است تعلق می گیرد.

ASIC

امروزه برای استخراج بیت کوین به تجهیزات بسیار قدرتمندی نیاز است. اما همیشه این گونه نبوده و استخراج بیت کوین در ابتدا به صورتی بود که با Cpu هم انجام می شد اما به مرور افراد متوجه شدند که در صورت استفاده از Gpu نتیجه بهتری خواهند داشت. ادامه این روند منجر به استفاده از پردازنده های گرافیکی قوی در ASIC ها شد.

گواه اثبات کار

فرایندی که در مورد استخراج ارز دیجیتال گفته شد؛ همان فرایند استخراجی ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار است.

گواه اثبات سهام

ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواهی اثبات سهام به این فکر افتادند که چرا سرمایه زیادی صرف خرید تجهیزات استخراج و مصرف برق شود؛ آن هم در حالی که این سرمایه می تواند در خود شبکه به مصرف برسد. در گواهی اثبات سهام صلاحیت اعتبار سنج هیچ ربطی به قدرت هش نداشته و با مقدار کوین هایی که اعتبار سنج در شبکه سهام گذاری کرده تعیین می شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *