با این روش کارمزد تراکنش هایتان با بیت کوین را کاهش دهید!

زمان مطالعه: 4 دقیقه
0
(0)

کارمزدهای بیت کوین یکی از آزار دهنده ترین مسائل برای افراد فعال در این حوزه اند. اما آیا راهی وجود دارد که این مبلغ را کاهش داد یا حتی به صفر رساند؟

چرا وجود کارمزد ضروری است؟

فردی که در تراکنش وظیفه ارسال بیت کوین را دارد، کارمزد تراکنش را هم تعیین می کند. اما این فرد نمی تواند مقدار صفر را در نظر بگیرد چرا که تراکنش های بدون کارمزد توسط نود های بیت کوین، به عوان اسپم شناخته می شوند. همچنین یکی از منابع دستمزد ماینرهایی که وظیفه تایید تراکنش ها را دارند، همین کارمزد است. پس وجود آن در شرایط فعلی کاملا ضروری است.

مدت زمان انجام تراکنش

مدت زمان انجام تراکنش مستقیما با مقدار کارمزد در ارتباط است. کارمزد مقدار ثابتی ندارد و برای هر تراکنش متفاوت است. افزایش مقدار کارمزد موجب می شود تراکنش سریع تر انجام شود. البته کارمزد تنها عامل موثر در سرعت تراکنش نیست بلکه شلوغی شبکه هم تاثیر به سزایی در مدت زمان مورد نیاز برای انجام تراکنش دارد.

اما چطور کارمزد های زیاد باعث افزایش سرعت انجام تراکنش می شوند؟ پاسخ بسیار ساده است؛ زمانی که کارمزد زیاد است، ماینرها آن را زودتر انتخاب می کنند و اگر کارمزد خیلی کم باشد ممکن است حتی هرگز آن را انتخاب نکنند.

برای انتقال مبالغ زیادی از بیت کوین، در نظر گرفتن کارمزد زیاد منطقی است چرا که مبلغ کارمزد در برابر مبلغ کل بسیار ناچیز است و به نفع معامله کننده است که تراکنش سریعا انجام شود. اما خیلی غیر معقول به نظر می رسد که برای تراکنش ها کوچک، مقدار کارمزد برابر مقدار پولی باشد که منتقل می شود.

تعیین کارمزد

در هنگام انجام تراکنش، بر اساس شلوغی شبکه یک مقدار حداقل برای کارمزد به شما پیشنهاد می شود. اما هرچه تعداد تراکنش هایی که در آن زمان منتظر تایید شدن هستند، بیشتر باشد؛ رقابت سنگین تر است. تراکنش ها به ترتیب کارمزد تایید می شوند یعنی اولین تراکنشی که تایید می شود، آن است که کارمزدش از بقیه بیشتر است. در سال ۲۰۱۷ مقدار کارمزد حتی به ۴۰ دلار هم رسید!

این قضیه، یکی از ایرادهای اساسی بیت کوین است و اگر قرار است کاربرد بیت کوین بیشتر شود و حتی تبدیل به سیستم پرداخت اصلی شود، باید به روشی کارمزد آن را کاهش داد یا حتی به صفر رساند. اما تا زمانی که کارمزد رسما کاهش پیدا کند شما می توانید از روش هایی برای کم کردن مبلغ کارمزد استفاده کنید. یکی از این روش ها سگویت نام دارد.

سگویت چیست؟

همانطور که گفته شد، در سال ۲۰۱۷ مقدار کارمزد بیت کوین به ۴۰ دلار رسید و از آنجایی که این مبلغ به شدت زیاد بود افرادی را به فکر انداخت که راهی برای کاهش کارمزد بیت کوین پیدا کنند. از بین تمامی راه حل های پیشنهاد شده، سگویت از بقیه موثر تر بود. اما سگویت چیست و چگونه کارمزد بیت کوین را کاهش می دهد؟

حجم هر بلوک بیت کوین ۱ مگابایت است که این عدد همیشه ثابت بوده. فرقی نمی کند ۱۰۰ نفر می خواهند تراکنش انجام دهند یا یک میلیون نفر. حجم بلوک به هر حال ۱ مگابایت است. هر تراکنش هم حجمی حدود ۲۵۰ کیلوبایت دارد و با توجه به این که هر ده دقیقه یک بار بلوک تولید می شود پس در هر ۱۰ دقیقه حدودا ۴۵۰۰ تراکنش می تواند انجام شود. یعنی ۷ تراکنش در ثانیه که عدد بسیار کمی است.

کاری که سگویت انجام می دهد این است که حجم هر بلوک را تا حداکثر ۴ مگابایت افزایش می دهد. معمولا بلافاصله پس از فعالسازی سگویت، حجم بلوک تا ۲.۱ مگابایت افزایش می یابد. البته در زمان هایی که تعداد تراکنش ها خیلی زیاد باشد حجم بلوک تا ۸ مگابایت هم می تواند افزایش یابد. به این ترتیب با فعال سازی سگویت تعداد تراکنش هایی که در هر بلوک انجام می شوند تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد و این به کاهش مبلغ کارمزد می انجامد.

نکته قابل توجه این است که اگر میخواهید از سگویت برای کاهش کارمزد تراکنش هایتان استفاده کنید باید به سراغ صرافی ها و کیف پول های بروید که از آن پشتیبانی می کنند. درست است که لیست این صرافی ها و کیف پول ها محدود بوده اما با توجه به مزایای استفاده از سگویت، تعداد این صرافی ها و کیف پول ها روز به روز در حال افزایش است. از جمله کیف پول هایی که از سگویت پشتیبانی می کنند می توان به کیف پول لجر، تروزر، الکتروم، کوین بیس، تراست والت، اکسودوس، سامورایی والت، سگویت ادرس و… اشاره کرد. همچنین صرافی های Gemini ، Kraken، LocalBitcoins، Bitstamp، Bitfinex، Bitonic، HitBTC از سگویت پشتیبانی می کنند.

البته سگویت معایبی هم دارد به عنوان مثال استفاده از آن موجب می شود درامد ماینرهایی که تراکنش ها را تایید می کنند، کاهش یابد. همچنین استفاده از سگویت منابع بسیار بیشتری را می طلبد چرا که با استفاده از آن تراکنش ها، پهنای باند، ظرفیت و… افزایش خواهد یافت.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *