تفاوت ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده دو مفهوم جداگانه اند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مقاله این دو را بررسی کنیم.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال همان پولی است که در اینترنت استفاده می شود که کاملا به صورت دیجیتالی است اما ویژگی های پول فیزیکی را دارد. از این جهت که شما می توانید با استفاده از آن از سایت ها خرید کنید یا آن را انتقال دهید یا به پول دیگری تبدیل کنید. یکی از ویژگی های مهم ارز دیجیتال این است که محدودیت جغرافیایی ندارد. همچنین می توان گفت که در ارز دیجیتال واسطه ها وجود ندارند.

ارز رمزنگاری شده چیست؟

ارز رمز نگاری شده در حقیقت نوعی از ارزهای دیجیتال است. هدف ایجاد ارز رمزنگاری شده حریم خصوصی است. این حریم خصوصی و امنیت از طریق علوم مختلف بر مبنای ریاضیات به دست می آید. یکی از مهم ترین ویژگی های آن غیر متمرکز بودن آن است یعنی توسط هیچ شرکت یا نهادی کنترل نمی شود.

تفاوت ارز دیجیتال و ارز رمز نگاری شده

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که ارز رمزنگاری شده که در واقع زیر مجموعه ای از ارز دیجیتال است؛ پس چطور ممکن است این دو تفاوتی داشته باشند؟ اما حقیقت امر این است که با وجود اینکه ارز رمزنگاری شده نوعی از ارز دیجیتال است اما تفاوت هایی دارند؛ از جمله:

ساختار: همانطور که گفته شد ارزهای رمزنگاری شده غیر متمرکز اند یعنی قوانین و مقررات آن توسط اکثریت اعضا تعیین می شود. اما ارزهای دیجیتال متمرکز اند یعنی یعنی گروه خاصی از مردم و کامپیوترها هستند که وضعیت تراکنش ها را در شبکه تنظیم می کنند.

شناسایی: برای استفاده از ارزهای دیجیتال هر کاربر باید اطلاعات دقیق شناسایی و همچنین مدارک ارائه دهد تا به صورت کاملا شناخته شده به معاملات بپردازد. اما در ارزهای رمز نگاری شده نیازی به ارسال این اطلاعات نیست. البته این به معنی ناشناس بودن تراکنش ها نیست و هر تراکنشی که صورت می گیرد فرستنده و گیرنده آن مشخص هستند و تنها اطلاعات محرمانه مانند آدرس و… است که مشخص نیست.

شفافیت: از آنجایی که تراکنش های ارزهای رمز نگاری شده روی یک زنجیره عمومی ثبت می شوند پس هر کس می تواند تراکنش های سایرین را مشاهده کند اما در ارزهای دیجیتال این گونه نیست و شفافیت وجود ندارد.

امکان دستکاری: چون ارزهای دیجیتال متمرکز اند پس نهاد مرکزی آن ها می تواند به دلایل مختلف از جمله درخواست مقامات دولتی یا شک به کلاهبرداری و… تراکنشی را لغو کند اما این امکان در ارزهای رمز نگاری شده نیست. البته مواردی مانند هک دائو در ارزهای رمز نگاری شده رخ داده است.

قانون: وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در اکثر کشورها به طور دقیق مشخص شده است اما ارزهای رمز نگاری شده پدیده ای نسبتا جدید هستند که وضعیت قانونی آن ها در کشورهای زیادی تعیین نشده است.

ارز مجازی

بد نیست در مورد نوعی دیگر از ارزهای دیجیتال به نام ارز مجازی هم توضیح مختصری داشته باشیم. این ارزها که توسط اعضای جامعه مجازی خاصی مورد استفاده قرار می گیرند؛ توسط سازندگانشان کنترل می شوند. به طور کلی این ارزها توسط صادر کننده های خصوصی به عنوان یک نماینده از ارزش پولی برای پرداخت های همتا به همتا (کاربر به کاربر) استفاده می شوند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *