تاثیر استخراج بیت کوین بر محیط زیست

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

به نظر می رسد که با توجه به مصرف زیاد برق و سوخت های فسیلی برای استخراج بیت کوین، این ارز دیجیتال تاثیر خوبی روی محیط زیست ندارد و افراد زیادی از این بابت اظهار نگرانی می کنند. اما آیا این فرضیه حقیقت دارد؟

برق مصرفی برای استخراج بیت کوین

گفته شده که انرژی استفاده شده در استخراج بیت کوین، انرژی اضافه نیروگاه ها است که در غیر این صورت به هدر می رود. به طور کلی استخراج بیت کوین به دلیل مصرف برق زیاد، تنها در کشورهایی صرفه اقتصادی دارد که هزینه برق در آن ها کم است. یکی از این کشور ها چین است. مزارع استخراج بیت کوین در چین مدت هاست از برق اضافی نیروگاه های آبی استفاده می کنند.

طبیعی است که تجهیزات استخراج بیت کوین پس از مصرف برق، گرمای زیادی تولید می کنند. راهکار جالبی که در بعضی از شهرهای مناطق سردسیر به کار گرفته شده این است که از گرمای تولید شده برای گرم کردن خانه ها استفاده می کنند. حتی در بعضی مناطق از این گرما در گلخانه ها هم به کار گرفته شده اند. به این ترتیب استخراج بیت کوین حتی به محیط زیست کمک هم می کند.

استخراج بیت کوین در آمریکا

امروزه برای استخراج بیت کوین در آمریکا، بیشتر از انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی هیدرولیک استفاده می شود. مراکز جدیدی در نقاط مختلف آمریکا برای استخراج بیت کوین تشکیل شده است. ادامه این روند می تواند به این منجر شود که افراد زیادی برای استخراج به آمریکا بروند. پیتر تیل، بنیان گذار پی پل، یک بودجه ۵۰ میلیون دلاری به شرکت layer 1 اختصاص داده با این شرط که از منابع تجدید پذیر انرژی استفاده شود. به این ترتیب شاهد افزایش مراکز استخراج بیت کوین که از منابع تجدید پذیر استفاده می کنند هستیم و با افزایش مهاجرت به آمریکا برای این کار، موفقیت هایی در زمینه محیط زیست خواهیم داشت.

اثرات منفی

تا کنون دلایلی را ذکر کردیم که بیانگر این بود که استخراج بیت کوین در جهتی پیش می رود که به محیط زیست آسیبی وارد نشود، اما این بدان معنا نیست که امروزه هیچ آلودگی زیست محیطی از جانب استخراج بیت کوین نداریم.

برق استفاده شده در استخراج هر بیت کوین ۰.۴۴ تن دی اکسید کربن وارد جو می کند که جبران آن هزینه ای معادل ۵.۳۲ دلار هزینه دارد. همچنین در بسیاری از موارد از ذغال سنگ به عنوان سوخت مصرفی برای استخراج بیت کوین استفاده می شود. این ارقام با افزایش محبوبیت بیت کوین بیشتر خواهند شد.

ماموریت های جدید

امروزه شرکت های بسیاری به دنبال یافتن راهی برای از بین بردن دی اکسید کربن تولید شده از استخراج بیت کوین هستند. استارتاپ نوری مثال خوبی برای این موضوع است. این استارتاپ داوطلبانی را یافته که دی اکسید کربن تولید شده را از بین ببرند و در ازای آن به آن ها مبلغی را پرداخت می کند. این استارتاپ تنها عضو فعال در این زمینه نیست، بیش از ۲۵۰ شرکت، مبلغ ۲ میلیارد دلار جمع آوری کرده اند تا کربن تولید شده را به نحوی مورد استفاده قرار دهند.

کمک های خیریه غیر نقدی هم برای این مساله رو به افزایش است. شرکت Conservation International تنها یکی از موسسات غیر انتفاعی است که در بین گزینه های خیریه آن، نام بیت کوین یافت می شود. حتی سازمان یونیسف هم یک صندوق ارز دیجیتال دارد چرا که باور دارد ارزهای دیجیتال از مزایای فراوانی در جمع آوری کمک های خیریه به نفع کودکان و نوجوانان برخوردار است.

استخراج بیت کوین حتی در بهبود زندگی روستایی هم موثر است. روستاها به زمین های باز و منابع آب نزدیک اند که بستر مناسبی برای مزرعه های استخراج بیت کوین است. بدین ترتیب استخراج بیت کوین تنها برای سرمایه داران و کارآفرینان مزیت ندارد.

به طور کلی افراد زیادی هر روز به دنبال بهتر کردن شرایط محیط زیستی هستند که گستره این فعالیت ها به ارزهای دیجیتال و خصوصا بیت کوین هم رسیده است. با گذر زمان از معرفی ارزهای دیجیتال این ارزها روز به روز بین مردم محبوب تر شده اند و اکنون که جوانب محیط زیستی آن ها هم در نظر گرفته می شود بیانگر آن است که ارزهای دیجیتال در آینده نقش پر رنگ تری در زندگی انسان ها خواهند داشت.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *