ETF بیت کوین چیست و چه تاثیری روی آن دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

تقاضا برای ETF بیت کوین ، به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال در جهان، روز به روز در حال افزایش است. اولین تقاضا در تاریخ ۱ جولای ۲۰۱۳ بود و از آن پس شرکت های بسیاری تلاش کردند تا برای بیت کوین ETF ایجاد کنند. اما ETF چیست و چه تاثیری روی بیت کوین دارد؟

ETF چیست؟

ETF یک صندوق سرمایه گذاری است که در صورت داشتن آن می توانید از مزایا و ضررهای یک دارایی، بدون اینکه در حقیقت آن را داشته باشید، بهره ببرید. به عنوان مثال شما به جای اینکه مقداری طلا بخرید می توانید ETF آن را بخرید که این ETF نوسانات قیمت طلا را دارد. خرید و فروش ETF به راحتی و سریع و با قیمت معقولانه صورت می گیرد.

ETF بیت کوین

ETF بیت کوین یک صندوق سرمایه گذاری بیت کوین است که شما با خرید آن، دیگر نیازی به خرید بیت کوین ندارید و تنها با استفاده از ETF می توانید بدون درگیری در پیچیدگی های صرافی ها، خرید و فروش خود را انجام دهید. از مزایای خرید ETF بیت کوین نسبت به خرید خود بیت کوین می توان به این اشاره داشت که ETF دارای رسمیت قانونی است و می تواند به ارث برسد.

آیا بیت کوین به ETF نیاز دارد؟

ETF یک راهکار خوب و قدیمی در سرمایه گذاری است اما این به آن معنا نیست که بیت کوین به ETF نیاز دارد چرا که بیت کوین به این هدف ایجاد شد که بازار سنتی مالی را متحول کند. طبق این تعریف بیت کوین نیازی ندارد که با یکی از ابزار سرمایه گذاری سنتی ترکیب شود. اما با توجه به مزایایی که ETF فراهم می کند، افراد زیادی تمایل به ایجاد آن را دارند. مزیت های ETF بیت کوین به طور خلاصه عبارت اند از:

کم شدن مبلغ کارمزد تراکنش ها

انعطاف پذیرتر شدن خرید و فروش

افزایش شفافیت

کاهش هزینه ها

این مزایا موجب شده تا شرکت هایی از جمله  Bakkt، VanEck-SolidX، Nasdaq-VanEck و Bitwise در حال کار کردن روی ETF بیت کوین باشند.

تاثیر ETF بر قیمت بیت کوین

در سال ۲۰۰۰ که ETF برای طلا معرفی شد، طی مدت کوتاهی با رشد چند برابری ارزش آن رو به رو بودیم. آن هم در حالی که تا قبل از آن قیمت طلا در حال سقوط بود. به این دلیل افراد زیادی معتقدند که با ثبت ETF برای بیت کوین ارزش آن بالا خواهد رفت. علاوه بر آن از آنجایی که افراد و سرمایه گذاران زیادی به دلیل مسائل قانونی و موروثی نبودن بیت کوین، در آن سرمایه گذاری نکرده اند، با ثبت ETF بیت کوین احتمالا به طول ناگهانی مبلغ بسیار زیادی وارد بازار این ارز دیجیتال شده که موجب افزایش قیمت آن می شود.

اما چیزی که در اینجا اهمیت دارد این است که با باز شدن راه برای سرمایه گذاران بزرگ، چند نفر از آن ها و چه مقدار قرار است در بیت کوین سرمایه گذاری کنند؟ هیچکس نمیتواند پاسخ قطعی به این سوال دهد؛ ممکن است افزایش تقاضا از سوی سرمایه گذاران به میزان ۲۰ درصد باشد یا ۱۰۰۰ درصد. بنابراین تایید ETF برای بیت کوین لزوما موجب افزایش چشمگیر قیمت نخواهد شد؛ بلکه حتی ممکن است موجب کاهش قیمت هم بشود. اما چطور؟

ETF برای بیت کوین معایبی به همراه دارد. در درجه اول با راه اندازی ETF بیت کوین، اهداف اصلی آن در معرض خطر قرار می گیرند. اصلی ترین هدف ساتوشی ناکاموتو، پدید آوردنده بیت کوین، این بود که افراد با استفاده از آن بتوانند بدون نظارت به مبادله بپردازند. اگر ETF بیت کوین اجرا شود این هدف به شکل امروزی ممکن نخواهد بود و تمرکز مردم روی قیمت قرار می گیرد. همچنین ETF موجب خواهد شد که بیت کوین دیگر یک ارز دیجیتال غیر متمرکز نباشد. با ثبت ETF یک مکان برای راه اندازی صندوق در نظر گرفته می شود که امکان مذاکرات پشت پرده و دستکاری قیمت ها را فراهم می کند.

با وجود این معایب، اگر ETF برای بیت کوین ثبت شود موجب بی اعتمادی مردم به این ارز دیجیتال و قدرت گرفتن ارزهای دیگر می شود که کاهش ارزش بیت کوین را به همراه دارد. درست است که احتمال وقوع این اتفاق خیلی قوی نیست اما چیزی نیست که نادیده گرفته شود.

پس درست است که به احتمال زیاد تایید ETF موجب افزایش قیمت بیت کوین می شود اما حد و اندازه این افزایش مشخص نیست و چه بسا در طولانی مدت با کاهش قیمت هم رو به رو باشیم.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *