تفاوت های بیت کوین و اتریوم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین و اتریوم بزرگ ترین ارزهای دیجیتال در جهان اند که نامشان زیاد به گوش می خورد. این دو ارز دیجیتال دائما با یکدیگر مقایسه می شوند در حالی که مقایسه آن ها خیلی صحیح نیست چرا که تفاوت های بسیار زیادی دارند. در این مقاله قصد بررسی مهم ترین تفاوت های اتریوم و بیت کوین را داریم پس با ما همراه باشید.

مهم ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم

بیت کوین در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است که روز به روز سرمایه گذاران بیشتری را به خود جذب می کند. در حقیقت بیت کوین اولین ارز دیجیتال موفق بود که موجب پیدایش سایر ارزهای دیجیتال شد. یکی از ارزهای دیجیتالی که بعد از بیت کوین به وجود آمد اتریوم بود. اما تفاوت مهم این دو در اینجا این است که اتریوم تنها یک ارز دیجیتال نیست. در حقیقت اتریوم یک فناوری بسیار قوی است که ارز دیجیتال تنها یکی از قابلیت های آن است. یکی از مهم ترین ویژگی های اتریوم قراردادهای هوشمند است که می تواند به هوشمند سازی ارتباطات و دستگاه ها کمک زیادی کند. اما علاوه بر این تفاوت بزرگ و مهم بیت کوین و اتریوم تفاوت های دیگری هم دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

سایر تفاوت های بیت کوین و اتریوم

  • خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو نام دارد که البته فردی با هویت ناشناس است. اما اتریوم توسط فردی به نام ویتالیک بوترین ایجاد شد که هویت او کاملا شناخته شده است.
  • تعداد واحدهای بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است که استخراج آن تا سال ۲۱۴۰ میلادی به پایان خواهد رسید. اما اتریوم چنین محدودیتی ندارد. البته ویتالیک بوترین اعلام کرده که در صورت نیاز محدودیت برای اتریوم هم تعیین خواهد شد.
  • بلاک های جدید بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شوند اما این عدد در اتریوم بین ۱۴ تا ۱۵ ثانیه است. به این دلیل سرعت تراکنش ها در اتریوم بالاتر است.
  • با وجود اینکه ارزهای دیجیتال هنوز کاربرد وسیعی در زندگی روزمره انسان ها پیدا نکرده اند اما بیت کوین نسبت به اتریوم کاربرد بیشتری در این زمینه دارد.
  • در اتریوم بلاک های پاداش هر سال تقسیم می شوند اما در بیت کوین این اتفاق هر چهار سال یک بار رخ می دهد. بنابراین می توان گفت که این دو ارز دیجیتال مدل اقتصادی متفاوتی دارند.
  • اتریوم از الگوریتم رمزنگاری Ethash بهره می برد اما الگوریتم رمزنگاری بیت کوین SHA-256 نام دارد. این الگوریتم استفاده شده در اتریوم استفاده از Gpu را برای استخراج ممکن می سازد در حالی که استخراج بیت کوین تنها با ASIC ممکن است.
  • در بیت کوین هزینه معاملات به تعداد بلاک ها محدود می شود و بنابراین همگی هزینه برابر دارند اما هزینه معاملات اتریوم با تعداد بلاک های مورد استفاده و همچنین میزان معامله محاسبه می شود.
  • به طور کلی اکوسیستم بیت کوین قوی تر از اتریوم است به این صورت که در ژانویه ۲۰۲۰ در زمانی که بیت کوین ۱۴۷ میلیارد دلار ارزش دارد این رقم در اتریوم تنها ۱۶ میلیارد دلار بود.
  • در حالی که هم بیت کوین و هم اتریوم ارزهای رمزنگاری شده هستند اما در بیت کوین داده های ضمیمه شده به معاملات تنها به هدف یادداشت نگه داشتن اند اما در اتریوم ممکن است معاملات حاوی کدهای اجرایی باشند.

در نهایت این که برای سرمایه گذاری یا ترید به سراغ کدام یک از این ارزهای دیجیتال روید کاملا به خودتان و انتظاراتی از ارزهای دیجیتال دارید بستگی دارد. اما برای خرید هر یک از آن ها می توانید از طریق استارتاپ دیجی شمس به صورت کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی اقدام کنید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *