اتریوم بهتر است یا ایاس؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
1
(1)

امروزه با وجود تعداد زیاد ارزهای دیجیتال شاهد مقایسه این ارزها با یکدیگر هستیم. دو ارز دیجیتالی که همیشه با یکدیگر مقایسه شده اند اتریوم و ایاس هستند. با ما در این مقاله همراه باشید تا شباهت ها و تفاوت های این دو را بررسی کنیم.

اتریوم

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است که طرفداران فراوانی دارد. اتریوم یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است اما باید بدانید که اتریوم تنها یک ارز دیجیتال نیست بلکه خدمات فراوانی ارائه می دهد که ارز دیجیتال تنها یکی از آن هاست.  پلتفرم اتریوم پیاده سازی برنامه های غیر متمرکز را برای افراد ممکن می سازد. یکی از قابلیت های شگفت انگیز اتریوم قراردادهای هوشمند است. در حقیقت قراردادهای هوشمند، پروتکلی برای تسهیل تبادل پول، سهام و… هستند. وجود قراردادهای هوشمند امنیت اتریوم را افزایش داده است. اگر میخواهید به راحتی و کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی اتریوم خریداری کنید، می توانید همین الان از طریق وب سایت دیجی شمس اقدام کنید.

ایاس

ایاس هم مانند اتریوم یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است که به منظور پشتیبانی از کاربردهای غیرمترمرکز در مقیاس تجاری این امکان را ایجاد کرده که شرکت ها برنامه های بلاکچین را درست مانند برنامه های مبتنی بر وب تشکیل دهند. در ایاس با توجه به ارتباطات این ارز دیجیتال و همچنین پردازش موازی، مقیاس پذیری و حذف هزینه های معاملات ممکن شده است. در مورد ایاس می توان گفت که احتمال اینکه شرکتی مانند آمازون یا اوبر و… برای پیاده کردن سیستم خود بر مبنای بلاکچین به سراغ ایاس رود بسیار زیاد است چرا که پروتکل مبتنی بر بلاکچین این ارز دیجیتال بسیار قوی است.

اتریوم یا ایاس؟

اتریوم در سال ۲۰۱۴ توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین به جهان معرفی شد. رشد قیمت اتریوم در ابتدا بسیار کم بود به صورتی که تا ۱۸ ماه پس از شروع فعالیتش تنها ۱۰ دلار قیمت داشت. اما با رشد بیت کوین و افزایش توجه به ارزهای دیجیتال ارزش اتریوم هم بالا رفت. اتریوم در آن زمان ایده های بسیار تازه ای را به جهان معرفی کرد که از جمله آن ها می توان به قراردادهای هوشمند اشاره کرد. در حقیقت زمانی که مردم متوجه شدند که می توانند با استفاده از اتریوم توکن های جدیدی ایجاد کنند شاهد افزایش روز افزون توکن های ERC-20 بودیم. حتی ایاس هم در ابتدا بر روی بستر بلاکچین اتریوم شکل گرفت. ایاس در سال ۲۰۱۷ معرفی شد و مشخص بود که تا حد بسیار زیادی از اتریوم الهام گرفته است. اما از سال ۲۰۱۷ تا کنون پیشرفت و گسترش زیادی داشته و تا جایی پیش رفته که امروزه می توان آن را یکی از رقبای اتریوم نامید. البته تفاوت هایی بین اتریوم و ایاس وجود دارد. به عنوان مثال یکی از این تفاوت ها مکانیسم اجماع در هر یک از این ارزها است. اتریوم از گواه اثبات کار بهره می برد. البته به زودی قرار است شاهد تغییر آن به گواه اثبات سهام باشیم. اما ایاس با استفاده از گواه اثبات سهام نمایندگی شده توانسته تعداد تراکنش هایی که در هر ثانیه انجام می شود را بسیار بالا ببرد. نکته جالب اینجاست که کارمزد تراکنش های ایاس برابر با صفر است.

در نهایت باید گفت که پاسخ ثابتی برای این سوال که اتریوم بهتر است یا ایاس وجود ندارد چرا که هر کدام مزیت های خود را دارند. بنابراین لازم است هر کس با مطالعه دقیق در مورد این ارزها برای خود تصمیم بگیرد که با توجه به انتظاراتش کدام مناسب تر است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *