چند مثال از حمله ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

حمله ۵۱ درصد یکی از حملات احتمالی در ارزهای دیجیتال است که زمانی رخ می دهد که یک نفر بتواند به بیش از ۵۱ درصد هش ریت یک ارز دیجیتال دسترسی پیدا کند. در این صورت او می تواند تغییراتی در شبکه بلاکچین آن ارز دیجیتال ایجاد کند. با ما در این مقاله همراه باشید تا چند مثال از حمله ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

بیت کوین گلد

بیت کوین گلد یکی از هاردفورک های بیت کوین است که در آن می توان از GPU برای استخراج استفاده کرد. در حقیقت هدف بیت کوین گلد این بود که استخراج دوباره تبدیل به یک فرایند غیر متمرکز شود. در بیت کوین گلد به جای الگوریتم  SHA256 از الگوریتم Equihash استفاده می شود که موجب شده استخراج این ارز دیجیتال با کارت گرافیک هم ممکن باشد. بیت کوین گلد در سال ۲۰۱۸ مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت که مهاجم موفق شد ۱۸ میلیون دلار از این ارز را به دست آورد.

اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک نسخه اصلی و اولیه اتریوم است. در طی ماجرای هک دائو یک هاردفورک در اتریوم ایجاد شد که در نتیجه آن امروزه ۲ نوع اتریوم وجود دارد. اتریوم کلاسیک در سال ۲۰۱۹ مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت. هکرها در این حمله موفق شدند ۱.۱ میلیون دلار از طریق دوبار خرخ کردن به دست آورند.

زن کش

زن کش یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی است که مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفته است. زن کش در دسته ارزهای دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی قرار می گیرد. در سال ۲۰۱۸ این ارز دیجیتال مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت که در نتیجه آن هکرها ۷۰۰ هزار دلار از آن را به دست آوردند.

ورج

ورج ارز دیجیتالی است که ازچرخش ۵ الگوریتم استخراج مختلف استفاده می کند. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۸ ورج در دو ماه دو بار مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت. در طی حمله اول هکر موفق شد ۲۰ میلیون XVG که در آن زمان ۱.۱ میلیون دلار ارزش داشت را به دست آورد. در حمله دوم هکر در حمله ۵۱ درصدی خود توانست مهرهای زمانی غلط روی بلاک ها بزند و بلاک های جدید را با سرعت بیشتر استخراج کند. در نتیجه این کار او موفق شد ۳۵ میلیون XVG به دست آورد که در آن زمان ۱.۷۵ میلیون دلار ارزش داشت.

Vertcoin

Vertcoin در سال ۲۰۱۸ مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت. Coinmonks تخمین زده است که ۱۰۰ هزار دلار از این ارز دیجیتال دو بار خرج شده اند. در طی این حمله ۷۱ هزار VTC دو بار خرج شدند و نتیجه ای که این حمله برای Vertcoin به همراه داشت؛ این بود که قیمت آن از ۰.۷ دلار به ۰.۳ دلار کاهش پیدا کرد.

موناکوین

موناکوین در سال ۲۰۱۸ مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت که البته بعدا مشخص شد این حمله توسط سلفیش ماینینگ انجام شده بود. سلفیش ماینینگ یک روش دور زدن سایر ماینرها است. هکر در این حمله موفق شد ۹۰ هزار دلار به دست آورد.

Feathercoin

Feathercoin نام یکی از ارزهای دیجیتال است که شباهت زیادی به لایت کوین دارد. Feathercoin هم یکی از ارزهایی است که مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفته است. البته امروزه Feathercoin دیگر خیلی مطرح نیست؛ اما در زمانی که مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت جزو یکی از ارزهای دیجیتال برجسته به شمار می رفت.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *