همه چیز درمورد نوسانات قیمت بیت کوین

زمان مطالعه: 4 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید، قیمت بیت کوین نوسانات بسیار زیادی دارد و یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از بیت کوین فراری هستند، ترس از نوسانات منفی آن است. با ما در این مقاله همراه باشید تا همه چیز را درمورد نوسانات قیمت بیت کوین مورد بررسی قرار دهیم.

نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال

به طور کلی نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال از سایر دارایی های رایج بیشتر است؛ اما چرا؟ دلایل زیادی برای این امر وجود دارند: ارزش ارزهای دیجیتال بستگی به میزان عرضه و تقاضا دارد و این ارزها مثلا محصولی نمی فروشند. همچنین نبود قوانین دقیق و سخت گیرانه موجب می شود که تا حدی امکان دستکاری قیمت ها وجود داشته باشد. جالب است بدانید که در بازار ارزهای دیجیتال تنها یک تراکنش عظیم می تواند قیمت ها را بالا و پایین کند. به عنوان مثال یک سفارش فروش بزرگ باعث شد قیمت اتریوم برای چند ساعت از ۳۰۰ دلار به ۰.۱ دلار برسد!

نوسانات منفی اجتناب ناپذیر بیت کوین

بسیاری از مردم می خواهند سود تضمین شده ای در سرمایه گذاری هایشان داشته باشند. اما حقیقت امر این است که نوسانات منفی بیت کوین امری اجتناب ناپذیر است. در بسیاری از مواقع چند خبر منفی کافی است تا قیمت بیت کوین مقداری کاهش یابد. اما نکته ای که در اینجا مهم است این است که بیت کوین تا به حال همیشه بر کاهش قیمت غلبه کرده است. به طور کلی انتظار می رود قیمت ارزهای دیجیتال با افزایش تدریجی رو به رو باشد.

آیا نوسانات منفی همیشه بد است؟

همه می گویند نوسانات قیمت بیت کوین پتانسیل خوبی برای سود کردن فراهم کرده است. اما آیا این جمله شامل نوسانات منفی هم می شود؟ حقیقت این است که سرمایه گذاران از نوسانات منفی هم می توانند به نفع خود استفاده کنند. بسیاری از افراد که اطلاعات بالایی درمورد نوسانات قیمت دارند، با خرید در زمان افت قیمت و فروش در زمان صعود قیمت به سود خوبی می رسند.

همچنین روش دیگری برای استفاده از نوسانات منفی، معاملات مارجین است. این معاملات را در مقاله ای جداگانه توضیح داده ایم اما به طور خلاصه در مارجین تریدینگ افراد با گرفتن وام سرمایه های خود را افزایش می دهند به نحوی که مشکلی در بازگرداندن وام و همچنین کارمزد برایشان وجود نداشته باشد. در این روش فردی می تواند در زمان گرانی بیت کوین و در زمانی که قیمت هر بیت کوین مثلا ۸۰۰۰ دلار است، یک بیت کوین از صرافی قرض بگیرد و بلافاصله آن را بفروشد. هنگامی که قیمت افت کرد دوباره آن بیت کوین را می خرد اما این بار با قیمتی کمتر مثلا ۷۰۰۰ دلار و آن را به صرافی باز می گرداند. تفاوت این قیمت ها سودی است که از نوسانات منفی قیمت بیت کوین به دست آمده است.

نوسانات بیت کوین در تعطیلات

نوسانات قیمت بیت کوین در تعطیلات بسیار مهم است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین که تا قبل از روز شکرگزاری آمریکا ۶۰۰۰ دلار بود، تا پایان کریسمس به ۲۰۰۰۰ دلار رسید! این نوع افزایش قیمت در ارتباط با تعطیلات چین هم مشاهده شده اما با شدت کمتر. دلیلی که در ابتدا برای این مساله عنوان شد این بود که از آنجایی که در تعطیلات افراد خانواده دور هم جمع می شوند، پس به بحث در مورد سود دهی زیاد بیت کوین می پردازند و تصمیم به خرید آن می گیرند. حتی بررسی جست و جو های گوگل در این بازه زمانی هم این را تایید کرد.

اما تا سال ۲۰۱۹ مشاهده شد که نوسانات قیمت در حقیقت قبل از تعطیلات شروع شده و در تعطیلات تمام می شوند. یعنی شروع آن قبل از زمانی است که افراد خانواده دور هم جمع می شوند. شاید بتوان گفت که این نوسانات به این دلیل است که تریدرها انتظار افزایش قیمت در تعطیلات را دارند پس بنا به این انتظار عمل می کنند. البته به طور قطعی نمی توان گفت که دلیل این اتفاق چه چیزی است چرا که دلیل افزایش قیمت در تعطیلات درست مانند دلیل افزایش قیمت در سایر روزهاست؛ از این جهت که نمی توان دلیل آن را به طور ۱۰۰ درصد قطعی مشخص کرد.

نوسانات قیمت در طی روزهای هفته

همانطور که می دانید، معاملات بیت کوین، در تمام روزها و تمام ساعات صورت می گیرد. اما به دلایلی، نوسانات قیمت بیشتر در آخر هفته هاست (در اینجا منظور از آخر هفته شنبه و یکشنبه است). اما چرا؟ موارد زیر برخی از دلیل های این موضوع اند:

  • از آنجایی که بسیاری از شرکت ها در دوشنبه صبح اخبار مهم خود را منتشر می کنند پس بسیاری از تریدرها ترجیح می دهند تا قبل از انتشار این اخبار یعنی در آخر هفته ها معاملات خود را انجام دهند.
  • آخر هفته، زمانی است که افراد وقتشان را به دوستانشان می گذرانند پس شاید سرمایه گذاران دوستانشان را در این زمان به خرید بیت کوین ترغیب می کنند.

نوسانات قیمت چیزی است که همیشه با بیت کوین همراه بوده البته ممکن است به مرور زمان نوسانات منفی کمتر شود. مهم این است که یاد بگیریم خود را با آن همراه سازیم و احساسات خود را کنترل کنیم تا کاری نکنیم که موجب ضرر شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *