ارز فیات چیست؟ مقایسه ارز فیات و ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

ارز فیات به پول رسمی کشورها که پشتوانه فیزیکی هم ندارند اطلاق می شود؛ مانند دلار آمریکا. از زمان معرفی بیت کوین و افزایش محبوبیتش در میان مردم درگیری بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال شروع شد. به طوری که این درگیری تا کنون وجود داشته و این ارزها دائما با یکدیگر مقایسه می شوند. در این مقاله قصد داریم ارزهای دیجیتال را با ارزهای فیات مقایسه کنیم و مزایا و معایب هرکدام را بررسی کنیم.

ارزهای فیات

همانطور که گفته شد ارزهای فیات پول رسمی کشورها هستند. در گذشته پول پشتوانه فیزیکی داشت و مثلا با ذخایر طلای هر کشور پشتیبانی می شد. اما امروزه ارزهای فیات دیگر پشتیبانی فیزیکی ندارند و ارزش آن ها درواقع اعتبار کشور است. به عنوان مثال دلار آمریکا هیچ پشتوانه فیزیکی ندارد و مانند سایر ارزهای فیات تنها از ارتباط عرضه و تقاضا و ایمان مردم ارزش می گیرد و حفظ این ارزش تنها به دلیل ارتباط با دولت است.

نبود پشتوانه فیزیکی و محدودیت عرضه ارزهای فیات می تواند یک مشکل بزرگ ایجاد کند. در صورتی که یک دولت مدیریت قوی بر میزان چاپ پول نداشته باشد و بیشتر از حد لازم پول چاپ کند؛ توانایی خرید مردم بالا می رود و این سبب می شود که قیمت کالاها بیشتر شود. در حقیقت اگر چاپ پول به طور مناسبی کنترل نشود تورم به سرعت بالا می رود و ارز فیات سریعا ارزش خود را از دست می دهد.

اما نبود پشتوانه فیزیکی برای ارزهای فیات تنها باعث وجود معایب نیست بلکه مزایایی هم وجود دارد. به عنوان مثال همین نبود پشتوانه فیزیکی باعث شده کنترل کردن این ارزها راحت باشد و بتوان از وقوع فاجعه جلوگیری کرد. عملکرد آمریکا در رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ این مساله را نشان می دهد. همچنین نبود نوسانات قیمت در ارزهای فیات موجب شده که این ارزها برای ذخیره سازی و اهداف تجاری مناسب باشند.

ارزهای دیجیتال

اولین ارز دیجیتالی که در میان مردم به محبوبیت رسید بیت کوین بود. پس از آن آلت کوین های فراوانی با امید به موفقیت معرفی شدند به صورتی که امروزه بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین در جهان وجود دارد. بعد از بیت کوین که بزرگ ترین رمز ارز در جهان است اتریوم در مقام دوم قرار دارد. نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال با هم تفاوت دارد. ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم مبتنی بر استخراج هستند. این بدان معناست که مثلا بیت کوین های جدید از طریق فرایند استخراج ایجاد می شوند. گروهی از آلت کوین ها هم استیبل کوین نام دارند یعنی نوسانات قیمت آن ها بسیار کم است. مانند تتر که با دلار آمریکا پشتیبانی می شود و به این دلیل قیمت هر واحد آن ۱ دلار است. توکن های امنیتی و کمکی هم دو نوع دیگر از ارزهای دیجیتال هستند. بنابراین ارزهای دیجیتال هم ممکن است پشتوانه فیزیکی داشته باشند هم ممکن است نداشته باشند. به عنوان مثال بیت کوین پشوانه فیزیکی ندارد اما تتر همانطور که گفته شد با دلار آمریکا پشتیبانی می شود. حتی یک ارز دیجیتال به نام پترو وجود دارد که با نفت پشتیبانی می شود.

ارزهای دیجیتال نسبت به ارزهای فیات از برخی مزیت ها برخوردارند. به عنوان مثال ارزهای دیجیتال با هدف تمرکز زدایی ایجاد شده اند. این ارزها پروتکل ها و محدودیت ها قوانینی برای مقابله با تورم دارند. مثلا هاوینگ بیت کوین که برای مقابله با تورم اعمال شده که آن را در یک مقاله جداگانه به طول کامل توضیح داده ایم. همچنین ارزهای فیات هرکدام تنها به یک محدوده جغرافیایی خاص تعلق دارند که خارج از آن محدوده برای معامله کاربردی ندارند. اما ارزهای دیجیتال بین المللی اند و این محدودیت را ندارند. علاوه بر آن امنیت سپرده ها و تراکنش ها در ارزهای دیجیتال بالاتر است.

نتیجه گیری

ارزهای دیجیتال برخی مزیت ها نسبت به ارزهای دیجیتال دارند اما هنوز تبدیل به پول رسمی هیچ کشوری نشده اند. بسیاری از کشورها در ابتدا با ارزهای دیجیتال مخالفت کردند چرا که ترجیح می دادند از ارزی استفاده کنند که بر آن کنترل ۱۰۰ درصد دارند. برخی از دولت ها برای حفظ ارزهای فیات و استفاده از مزایای ارزهای دیجیتال به ساخت ارزهای دیجیتال متمرکز با اختیار دولت ها روی آوردند. با این وجود ارزهای دیجیتال مستقل همچنان به کار خود ادامه می دهند و ممکن است روزی بتوانند جایگزین ارزهای فیات شوند. البته احتمال اینکه ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال متمرکز جایگزین شوند بیشتر است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *