بلاک جنسیس چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

بلاک جنسیس به اولین بلاک یه شبکه بلاکچین گفته می شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا با بلاک جنسیس آشنا شویم.

بلاک جنسیس چیست؟

همانطور که می دانید بلاکچین از دو واژه بلاک و چین به معنای زنجیره بلوکی تشکیل شده است. اما اولین بلاک یک شبکه بلاکچین در لحظه ایجاد شدن به هیچ بلاک دیگری متصل نمی شود چرا که هنوز بلاک های بعدی ایجاد نشده اند. در بلاک های بیت کوین تعدادی تراکنش قرار می گیرد اما علاوه بر اطلاعات تراکنش هش مربوط به بلاک قبل هم قرار می گیرد تا این بلاک به بلاک قبل متصل شود. اما در بلاک جنسیس که اولین بلاک است هیچ بلاک دیگری برای ارجاع وجود ندارد و بنابراین این بلاک با کد نویسی سخت در شبکه قرار می گیرد. اما چرا این بلاک به نام جنسیس شناخته می شود؟ معنای کلمه جنسیس منشا و پیدایش است و علت نام گذاری این بلاک هم به معنای این کلمه و همچنین استفاده از کلمه جنسیس برای اشاره به منشا حیات در متون دینی، برمی گردد.

بلاک جنسیس بیت کوین چگونه است؟

بلاک جنسیس بیت کوین حاوی پیام زیر است:

سوم ژوئن ۲۰۰۹؛  وزیر دارایی در شرف ارائه ی دومین کمک مالی برای جلوگیری از سقوط بانک‌ها

با توجه به این که هویت ساتوشی ناکاموتو یا همان خالق بیت کوین ناشناس است پس اسرار زیادی در خصوص بیت کوین وجود دارد که نمی توانیم برای آشکار کردن آن ها از خود ساتوشی ناکاموتو کمک بگیریم. این اسرار شامل بلاک جنسیس هم می شوند. هدف ساتوشی از قرار دادن پیام ذکر شده در بلاک جنسیس مشخص نیست اما عده ای بر این باورند که این پیام با هدف ایجاد بیت کوین در ارتباط است. البته این پیام یک برچسب زمانی به بلاک جنسیس می دهد.

علاوه بر این مساله یکی دیگر از اسرار بلاک جنسیس مربوط به پاداش بلاک است. امروزه پاداش بلاک پس از چند هاوینگ به ۶.۲۵ بیت کوین رسیده اما در ابتدا این پاداش برابر با ۵۰ بیت کوین بود. پاداش بلاک جنسیس هم ۵۰ بیت کوین بود که به دلایل نامعلومی این ۵۰ بیت کوین غیرقابل ارسال و غیرقابل خرج کردن اند. در حقیقت سیستم بیت کوین تراکنش های مربوط به این ۵۰ بیت کوین را به عنوان تراکنش واقعی نمی پذیرد.

نکته قابل توجه دیگر در مورد بلاک جنسیس بیت کوین مربوط به ایجاد بلاک بعد از آن می شود. در حال حاضر بلاک های جدید بیت کوین هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند اما جالب است بدانید که دومین بلاک بیت کوین ۶ روز پس ایجاد بلاک جنسیس ایجاد شد. این موضوع هم یکی از مسائلی است که کسی جز ساتوشی دلیل آن را نمی داند اما شاید بتوان گفت که این فاصله ۶ روزه به داستان پیدایش جهان در ۶ روز که در انجیل آمده ربط دارد و همانطور که گفته شد خود کلمه جنسیس هم به معنای منشا و پیدایش است.

در نهایت می توان گفت بلاک جنسیس بیشتر از هر چیزی شفافیت، صداقت و مسئولیت پذیری را در بیت کوین نمایش می دهد. خصوصا که با استفاده از شبکه بلاکچین در بیت کوین شخص ثالث حذف شده و همچنین امکان دستکاری اطلاعات در این شبکه وجود ندارد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *