تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شوند؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

بیت کوین در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است که همه نام آن را شنیده اند. اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شوند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

تراکنش بیت کوین چگونه انجام می شود؟

تراکنش های بیت کوین را می توان در هر ساعت از شبانه روز و در هر روز هفته بدون توجه به موقعیت جغرافیایی انجام داد. فردی که می خواهد تراکنشی انجام دهد به کلید خصوصی و عمومی نیاز دارد. کلید عمومی مانند آدرس خانه یک نفر است که افراد می توانند به آن آدرس نامه ارسال کنند. اما کلید خصوصی مثل کلید این خانه است. بنابراین کلید عمومی را می توان با افراد دیگر به اشتراک گذاشت اما کلید خصوصی را به هیچ عنوان نباید به دیگران داد. انجام تراکنش های بیت کوین با وارد کردن این دو کلید ممکن می شود.

چه کسی تراکنش های بیت کوین را تایید می کند؟

زمانی که می خواهید مقداری بیت کوین به فرد دیگری بفرستید؛ پس از وارد کردن کلیدهای خصوصی و عمومی برای آن که این مقدار بیت کوین وارد کیف پول فرد مورد نظرتان شود باید ابتدا تراکنش تایید شود. اما چه کسی این تراکنش ها را تایید می کند؟ ماینرها. ماینرها همان استخراج کنندگان بیت کوین هستند. تراکنش های بیت کوین روی بلاک ها قرار می گیرند. بلاک جدید در شبکه بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شود. برای استخراج هر بلاک باید معادلات ریاضی مربوط به آن حل شود. ماینرها با در اختیار داشتن سخت افزارهای بسیار قدرتمند برای حل این معادلات ریاضی با یکدیگر در رقابت اند. هر ماینری که زودتر این معادلات را حل کند بلاک جدید را استخراج کرده و پاداش استخراج را که در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است دریافت می کند.

آیا تراکنش ها کارمزد دارند؟

بله؛ تراکنش های بیت کوین برای آن که تایید شوند به پرداخت کارمزد نیاز دارند و مقدار این کارمزد را خود کاربر تعیین می کند. البته این مقدار نمی تواند برابر با صفر باشد؛ چرا که کارمزدهای تراکنش ها با ماینرها تعلق می گیرد و آن ها ترجیح می دهند تراکنش هایی که مقدار کارمزد بیشتری دارند را زودتر تایید کنند. بنابراین هرچه مقدار کارمزد یک تراکنش بیشتر باشد؛ زودتر تایید می شود.

آیا تراکنش های بیت کوین برگشت پذیر اند؟

خیر؛ تراکنش های بیت کوین به هیچ عنوان برگشت پذیر نیستند و زمانی که یک تراکنش تایید شود دیگر تحت هیچ شرایطی نمی توان آن را لغو کرد. پس بسیار مهم است که هنگام انجام تراکنش ها در وارد کردن آدرس مقصد دقت زیادی داشته باشید.

آیا می توان بخشی از یک بیت کوین را انتقال داد؟

بله؛ هر بیت کوین به ۱۰۰ میلیون واحد کوچک تر به نام ساتوشی تقسیم می شود. بنابراین می توان تنها بخشی از یک بیت کوین را انتقال داد. البته در ارسال بیت کوین یک مقدار حداقل وجود دارد که این مقدار برابر با ۵۴۳۰ ساتوشی است و انجام تراکنش با کمتر از  ۵۴۳۰ ساتوشی ممکن نیست.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *