بیت کوین چگونه گم می شود؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

شاید شما هم عبارت بیت کوین گم شده را شنیده باشید. وسیله های ما مانند کلید و… فیزیکی اند و به راحتی گم می شوند. اما بیت کوین که هیچ گونه ماهیت فیزیکی ندارد؛ چگونه ممکن است کم شود؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا راه های گم شدن بیت کوین را بررسی کنیم.

گم شدن یا دور انداخته شدن دستگاه

بسیاری از افراد از کیف پول های نرم افزاری برای نگهداری بیت کوین خود استفاده می کنند و بنابراین بیت کوین آن ها در تلفن همراه و یا کامپیوتر و لپ تاپ آن ها نگهداری می شود. در چنین شرایطی سوختن مادربورد دستگاه و خراب شدن آن می تواند موجب از دست رفتن بیت کوین شود. گم کردن یکی از این دستگاه ها و یا حتی یک کیف پول سخت افزاری حاوی بیت کوین هم موجب گم شدن بیت کوین می شود. همچنین فراموش نکنید که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و ممکن است فردی تلفن همراه قدیمی خود را دور اندازد؛ در شرایطی که فراموش کرده است بیت کوین روی آن ذخیره شده است. به این ترتیب بیت کوین می تواند گم شود.

فراموش کردن

شاید با خود بگویید چگونه ممکن است کسی بیت کوین خود را فراموش کند؟! بله درست است؛ فراموش کردن بیت کوین این روزها غیر ممکن به نظر می رسد اما در زمانی که هر بیت کوین تنها چند سنت ارزش داشت؛ افرادی بودند که هیچ توجهی به هزاران بیت کوین خود نداشتند و آن ها را فراموش می کردند.

مرگ دارنده بیت کوین

بیت کوین هر فرد در کیف پول دیجیتال او نگهداری می شود و دسترسی به این کیف پول تنها از طریق کلید خصوصی ممکن است. اگر هیچ کسی جز خود فرد کلید خصوصی را در اختیار نداشته باشد پس از مرگ بیت کوین او از دسترس خارج می شود. طبق بررسی هایی که صورت گرفته بیشتر سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال در بازه سنی ۱۸ تا ۴۰ سال هستند که این افراد نگرانی زیادی درمورد سرنوشت ارزهایشان پس از مرگ ندارند و تنها افراد در سن ۵۶ تا ۷۰ سال اند که این نگرانی را دارند. بنابراین تعداد زیادی از سرمایه گذاران بیت کوین هیچ برنامه ای برای پس از مرگشان ندارند که این امر موجب از دسترس خارج شدن بیت کوین های آن ها پس از مرگشان می شود.

ارسال به آدرس اشتباه

قبل از توضیح این مورد لازم است ذکر کنیم که تراکنش های بیت کوین قابل برگشت نیستند. اکنون ممکن است فردی هنگام انجام تراکنش آدرس اشتباهی را وارد کند و بیت کوین خود را به آن بفرستد. در این صورت هم بیت کوینی که در این تراکنش جا به جا شده است گم می شود.

فراموش کردن کلید خصوصی یا رمز عبور

همانطور که گفته شد دسترسی به بیت کوین موجود در هر کیف پول دیجیتال تنها با استفاده از کلید خصوصی ممکن است. حال اگر کسی کلید خصوصی خود را فراموش یا گم کند در حقیقت بیت کوین های خود را گم کرده است. جالب است بدانید که ساتوشی ناکاموتو ۱ میلیون بیت کوین برای خود استخراج کرده است که تا به حال از هیچ کدام از آن ها استفاده نکرده است. افراد زیادی بر این باورند که ساتوشی ناکاموتو در حقیقت عمدا کلید خصوصی خود را از بین برده است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *