چه مقدار بیت کوین برای استخراج باقی مانده است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

احتمالا شما هم می دانید که تعداد تمام بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون عدد است که از این ۲۱ میلیون بیت کوین تعدادی استخراج شده اند و تعدادی هم هنوز استخراج نشده اند. اما چه مقدار بیت کوین برای استخراج باقی مانده است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

تا به حال چند بیت کوین استخراج شده است؟

از تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین تا کنون چیزی در حدود ۱۹ میلیون واحد استخراج شده است که تقریبا برابر با ۹۰ درصد تمام بیت کوین ها می شود. البته در اینجا لازم است ذکر کنیم که همه این بیت کوین ها قابل دسترس نیستند. طبق آماری که در سال ۲۰۱۸ داده شد؛ تعداد واحدهای گم شده بیت کوین حدود ۴ میلیون عدد بود و علاوه بر آن در حدود ۲ میلیون بیت کوین هم به سرقت رسیده بود. در همان زمان تخمین زده می شد که حدود ۲۰ درصد از بیت کوین ها به آدرس اشتباه فرستاده شده اند و می توان آن ها را خارج از چرخه حساب کرد. بنابراین در حال حاضر می توان تعداد کل بیت کوین های در گردش را ۱۴ میلیون عدد دانست.

چند بیت کوین برای استخراج باقی مانده است؟

همانطور که گفته شد تا به حال حدود ۱۹ میلیون بیت کوین استخراج شده است و بنابراین حدود ۳ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی می ماند. استخراج این ۳ میلیون بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ میلادی پایان خواهد یافت. شاید برایتان این سوال پیش آید که چگونه در طی چند سال اخیر ۹۰ درصد کل بیت کوین ها استخراج شده اند اما استخراج ۳ میلیون بیت کوین باقی مانده تا بیش از ۱۰۰ سال دیگر طول می کشد؟ در پاسخ باید بگوییم که دلیل این امر هاوینگ بیت کوین است. هاوینگ همان نصف شدن پاداش استخراج در هر ۴ سال است. در حقیقت این اتفاق پس از استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک رخ می دهد که با توجه به این که زمان تولید شدن بلاک جدید بیت کوین ۱۰ دقیقه است؛ پس هاوینگ هر ۴ سال یک بار است. هاوینگ برای کنترل تورم رخ می دهد و در طی آن سرعت وارد شدن بیت کوین های جدید به بازار کاهش می یابد. درست مثل ارزهای فیات که تحت کنترل بانک ها هستند و می توانند مطابق میل بانک ها به هر مقدار چاپ شوند که اگر بیش از حد چاپ شوند ارزش آن ها سریعا کاهش خواهد یافت. بنابراین لازم است که سرعت استخراج بیت کوین زیاد نباشد و هاوینگ رخ دهد. در ابتدای معرفی بیت کوین پاداش استخراج آن ۵۰ بیت کوین بود. در سال ۲۰۱۲ اولین هاوینگ رخ داد و این مقدار به ۲۵ بیت کوین رسید. پس از آن دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶ این مقدار را به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش داد. سومین هاوینگ در اردیبهشت ماه امسال بود که پاداش استخراج را به ۶.۲۵ بیت کوین رساند. بنابراین مشخص است که استخراج ۳ میلیون بیت کوین باقی مانده بسیار بیشتر از ۱۹ میلیون بیت کوین اول زمان می برد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *