چه میزان ارز دیجیتال به سرقت رفته ‌است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

گسترش روز افزون فناوری از یک طرف موجب بهبود کیفیت زندگی افراد بی شماری شده است؛ اما از طرفی دیگر راه برای هکرها باز شده تا با استفاده از فناوری به سرقت از مردم بپردازند. بسیاری از این هکرها در تلاش اند تا کیف پول های دیجیتال را هک کرده و موفق به سرقت دارایی درون آن ها شوند. اما تا به حال چقدر این حملات موفقیت آمیز بوده اند و به عبارتی چه میزان ارز دیجیتال در طی سال های اخیر به سرقت رفته است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

چه میزان ارز دیجیتال در طی سال های گذشته به سرقت رفته ‌است؟

طبق آمارهای سرقت ارزهای دیجیتال تا به حال بیش از ۱ میلیارد دلار در زمینه ارزهای دیجیتال سرقت صورت گرفته است. البته برخی از این ۱ میلیارد دلار مربوط به خطاهای انسانی می شود؛ به این معنا که کاربران گاهی هنگام انجام تراکنش آدرس اشتباه وارد کرده و به این صورت مقداری ارز دیجیتال از دست می دهند. در طی چند سال گذشته مقدار ارزهای دیجیتال فراوانی به سرقت رفته اند که ۵ مورد از بیشترین این سرقت ها عبارت اند از:

  • DAO ۵۳ میلیون دلار
  • Bitfinex ۷۲ میلیون دلار
  • Parity ۳۰ + ۲۷۵ میلیون دلار
  • Gox ۴۶۰ میلیون دلار
  • Coincheck ۵۳۰ میلیون دلار

البته لازم به ذکر است که این آمار و ارقام تا حدی قدیمی هستند و خصوصا با توجه به رشد قیمت بسیار شدیدی که در چند وقت اخیر در ارزهای دیجیتال صورت گرفته است؛ این مبالغ دست خوش تغییراتی شده اند.

هکرها چگونه ارز دیجیتال کاربران را سرقت می کنند؟

اکنون سوالی که پیش می آید این است که هکرها چگونه موفق می شوند دارایی دیجیتال کسی را بدزدند؟ در پاسخ باید بگوییم که راه های فراوانی برای این منظور وجود دارد که در ادامه با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد:

  • فیشینگ: فیشینگ یکی از روش های هک است که در آن هکر قربانی را به یک سایت جعلی که کاملا مشابه سایت اصلی است هدایت می کند و از او می خواهد کلید خصوصی اش را وارد کند. مثلا ایمیلی برای قربانی ارسال می شود که باید برای رفع مشکلات امنیتی یا تایید تراکنش کلید خصوصی را وارد کند. حتی ممکن است خدمات یا ارز دیجیتال رایگان وعده داده شود. در صورتی که قربانی فریب هکر را بخورد و کلید خصوصی اش را وارد کند دارایی او از دست می رود.
  • کپی- پیست آدرس کیف پول: بسیاری از افراد همیشه هنگام انتقال پول از طریق ارزهای دیجیتال آدرس کیف پول مورد نظرشان را کپی و سپس پیست می کنند. اما اتفاقی که در اینجا ممکن است رخ دهد این است که توسط برنامه هایی مانند کریپتوشافلر آدرس گیرنده با یک آدرس دیگر تعویض شده و شما در حقیقت آدرس کیف پول یک نفر دیگر را کپی پیست می کنید.
  • ذخیره سازی متمرکز: صرافی متمرکز به صرافی گفته می شود که تحت نظارت یک شخص ثالث می باشد. امکان نگهداری ارز دیجیتال در صرافی های متمرکز وجود دارد اما یک مشکل بزرگ در این زمینه این است که صرافی ها می توانند مورد حمله هکرها قرار گیرند. تا به حال صرافی های زیادی مورد حمله واقع شده اند و در بسیاری از مواقع این حملات موفقیت آمیز بوده اند و به این ترتیب دارایی کاربرانی که در کیف پول صرافی ها نگهداری می شده توسط هکرها به سرقت رسیده است. البته برخی صرافی ها خسارات وارد شده به کاربران را جبران کرده اند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *