ماجرای یانیو؛ داستان سرقت ۸۰۰۰۰ دلار!

زمان مطالعه: 2 دقیقه
2.7
(3)

یانیو نام یکی از افراد با تجربه در دنیای ارزهای دیجیتال است. اما این فرد با تجربه مرتکب اشتباهی شد که خسارت زیادی برای او به همراه داشت. دانستن این ماجرا می تواند به افراد فعال در زمینه ارزهای دیجیتال کمک کند که از تکرار آن جلوگیری کنند بنابراین می خواهیم در این مقاله ماجرای یانیو را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

یانیو کیست؟

همانطور که گفته شد یانیو یکی از افراد بسیار با تجربه در دنیای ارزهای دیجیتال است به طوری که او اولین بیت کوینش را در زمانی که قیمت آن حتی به ۱۰۰ دلار نرسیده بود خریداری کرد؛ یعنی در سال ۲۰۱۳. بنابراین می توان نتیجه گرفت که یانیو با توجه به تجاربش کاملا از اهمیت نگهداری امن دارایی دیجیتال با خبر بوده است. همیشه گفته ایم که حتی با تجربه ترین افراد هم ممکن است دچار خطا شوند و در اثر آن متحمل ضررهای سنگینی شوند. ماجرای یانیو نشان دهنده همین امر است.

اشتباه یانیو

همانطور که می دانید کیف پول های سخت افزاری امن ترین نوع کیف پول هستند. یانیو هم از یک کیف پول سخت افزاری ترزور استفاده می کرد اما در استفاده از آن به مشکلاتی برخورد. بنابراین تصمیم گرفت ارزهای دیجیتال اتریوم و نئو موجود در کیف پولش را به یک کیف پول گرم منتقل کند. او بررسی هایی در مورد کیف پول های گرم موجود انجام داد و در نهایت کیف پول اگزودوس را انتخاب کرد. خطای یانیو در واقع همینجا شروع شد که اشتباها یک نسخه جعلی از کیف پول اگزودوس را دریافت کرد و مورد حمله فیشینگ واقع شد. او در اثر این اشتباه ۸۰۰۰۰ دلار اتریوم و نئو از دست داد.

ادامه ماجرا

یانیو پس از این اتفاق اظهار داشت که دزدیده شدن این مبلغ تنها به دلیل اشتباه ناشیانه خود او بوده و برای این که ماجرای پیش آمده درسی برای سایر افراد فعال در دنیای ارزهای دیجیتال باشد؛ تمام ماجرا را برای سایرین توضیح داد. این افراد هم حمایت خوبی از او داشتند به نحوی که تعدادی از آن ها توصیه هایی در مورد پیگیری و ردیابی کوین های دزدیده شده به او ارائه دادند. پس از بررسی هایی که صورت گرفت مشخص شد که نئو و اتریوم دزدیده شده از یانیو از یک صرافی به نام Kucoin سر در آورده اند. اما متاسفانه این صرافی یکی از صرافی های ارز دیجیتال است که کاربرانش را ملزم به احراز هویت نمی کند. بنابراین مشخص است که کلاهبرداران از مشخصات واقعی خود استفاده نکردند.

درس عبرت

ماجرای یانیو نکات زیادی را به ما می آموزد؛ از جمله:

  • حتما قبل از نصب هر اپلیکیشن از اصلی بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ حتی اگر این اپلیکیشن در Google Play موجود است.
  • دقت کنید که تعداد دانلودها در Google Play ممکن است اطلاعات خوبی به ما دهد. به این صورت که تعداد دانلود نسخه اصلی معمولا بیش از ۱۰۰ هزار است در حالی که شاید تعداد دانلود نسخه های جعلی به ۱۰۰۰ هم نرسد.
  • یک نکته مهم دیگر این است که همه دارایی دیجیتالتان را در یک کیف پول نگهداری نکنید چرا که با نگهداری آن در چند کیف پول در صورتی که یکی از آن ها مورد حمله قرار گیرد تنها بخشی از دارایی دزدیده می شود و نه تمام آن.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 2.7 / 5. تعداد آرا : 3

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *