کلاهبرداری با ICO چگونه است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

ICO به فرایندی که گفته می شود که در طی آن ارزهای دیجیتال جدید اقدام به جذب سرمایه اولیه می کنند. اما در این میان پروژه های فراوانی وجود دارند که تنها با هدف کلاهبرداری ارائه می شوند. اگر شما هم علاقه مند به سرمایه گذاری در ICOها هستید باید نحوه تشخیص کلاهبرداری در این زمینه را بدانید. با ما در این مقاله همراه باشید تا چند راهکار برای تشخیص ICOهای جعلی و کلاهبرداری معرفی کنیم.

اهداف غیر واقعی

بسیاری از پروژه های جعلی و کلاهبرداری برای فریب دادن مردم و جذب سرمایه گذار اهداف غیر واقعی بیان می کنند. حتی به عنوان مثال یکی از این ICOها اظهار کرده بود که می تواند فقر را ریشه کن کند! بنابراین در صورت مشاهده اهداف اغراق آمیز حتما دقت زیادی به خرج دهید و قبل از سرمایه گذاری تحقیقات دقیقی صورت دهید.

واضح نبودن

یک پروژه مطمعن و قابل اطمینان همیشه در وایت پیپر خود همه چیز را به صورت واضح و شفاف توضیح می دهد. بنابراین شما باید بتوانید نحوه عملکرد هر ICO را در وایت پیپر آن مطالعه کنید. در صورتی که نحوه عملکرد یکی از این پروژه ها گنگ و نامفهوم بود؛ احتمالا یک جای کار می لنگد و به بررسی های دقیق نیاز است.

تیم توسعه دهنده

در صورتی که اعضای تیم توسعه دهنده یک ICO رزومه قوی داشته باشند؛ می توان به آن پروژه اعتماد کرد. البته در این جا ذکر یک نکته ضروری است: ممکن است تیم توسعه دهنده ناشناس باشد یا اینکه گمنام باشد. این دو را نباید با یکدیگر اشتباه گرفت. در حقیقت برنامه نویسان غیر مشهور زیادی بوده اند که موفق به ارائه پروژه های بسیار قوی شده اند.

گواهی نامه SSL

دریافت گواهی نامه SSL برای هر سایت آنقدرها هم کار دشواری نیست. اما از آنجایی که در دنیای ارزهای دیجیتال هیچ گاه نباید بی گدار به آب زد؛ پیشنهاد می شود این مورد را هم بررسی کنید. ICOهای قابل اطمینان گواهی نامه SSL داشته و سایت آن ها با آدرس Https آغاز می شود.

تست بررسی ریسک

پس از بررسی موارد قبل می توانید با انجام یک تست دیگر احتمال این که پروژه شما کلاهبرداری و یا اصلی باشد را تعیین کنید. این تست شامل تعدادی گزینه است که در هر یک از آن ها باید به ICO مورد نظر خود امتیازهایی نسبت دهید و در نهایت با مجموع امتیازها نتیجه گیری کنید. گزینه های این تست و امتیاز هر یک از آن ها عبارت اند از:

  • یک امتیاز برای هر سو ظن و یا شک که در پروژه مشاهده می شود.
  • ۳ امتیاز برای شرایطی که هیچ گونه دمو یا ویدیو و نسخه آزمایشی و… در سایت ICO موجود نباشد.
  • ۵ امتیاز برای شرایطی که اهداف غیر واقعی برای پروژه بیان شده؛ وایت پیپیر موجود نیست و کاربرد پروژه به طور واضح بیان نشده است.
  • ۱۰ امتیاز برای شرایطی که حساب بیت کوین تاک و SSl سایت موجود نباشد و همچنین تیم توسعه دهنده ICO مشخص نباشند.

در نهایت در صورتی که پروژه شما بین ۰ تا ۵ امتیاز کسب کند احتمال کلاهبرداری خیلی کم است- اگر امتیاز بین ۶ تا ۱۰ باشد این احتمال کم- اگر بین ۱۱ تا ۱۵ باشد احتمال بالا- اگر بیت ۱۶ تا ۲۰ باشد بسیار بالا و اگر امتیاز بیشتر از ۲۱ باشد به طور قطعی می توان گفت که ICO مورد نظرتان کلاهبرداری است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *