احتمال وقوع حمله ۵۱ درصدی چقدر است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

حمله ۵۱ درصدی یکی از خطرات موجود در دنیای ارزهای دیجیتال است. اما احتمال وقوع چنین حمله ای چقدر است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

حمله ۵۱ درصدی به بیت کوین

بیت کوین از گواه اثبات کار بهره می برد. استخراج بیت کوین مربوط به همین گواه اثبات کار می شود و می توان گفت که هر چه استخراج یک ارز دیجیتال بیشتر شود؛ امنیت آن هم بالا می رود. دلیل این امر بالا رفتن هش ریت در نتیجه بالا رفتن عملیات ماینینگ است. در حمله ۵۱ درصدی لازم است که اطلاعات و تاییدیه های بلاک های قبل و نه فقط بلاک فعلی تغییر پیدا کنند. با توجه به این که امروزه تعداد ماینرها بسیار زیاد شده اند و هر تراکنش تعداد زیادی تاییدیه دریافت می کند؛ پس می توان گفت که احتمال وقوع حمله ۵۱ درصدی در بیت کوین بسیار کم و حتی غیر ممکن است. البته حتی اگر کسی موفق به حمله ۵۱ درصدی در شبکه بیت کوین شود؛ احتمالا تنها بتواند اختلالات جزئی در برخی بلاک ها ایجاد کند و حاصلی از این امر نبرد. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۴ یکی از استخرهای استخراج بیت کوین به نام GHash.io به بیش از ۵۱ درصد هش ریت بیت کوین دست پیدا کرد. البته این استخر تصمیم گرفت از این مزیت استفاده نکند و تعداد ماینرهایش را کاهش داد. (استخر استخراج به شرایطی گفته می شود که چندین ماینر قدرت پردازشی خود را با یکدیگر جمع می کنند تا شانس بهتری برای استخراج داشته باشند. پاداش دریافتی استخر هم میان استخراج کنندگان تقسیم می شود.)

حمله ۵۱ درصدی به آلت کوین ها

درمورد آلت کوین ها داستان متفاوت است. آلت کوین ها نسبت به بیت کوین شبکه کوچکتری دارند و تعداد ماینرهای آن ها هم کمتر است. در نتیجه با توجه به هش ریت پایین امکان وقوع حمله ۵۱ درصدی در آن ها وجود دارد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۸ بیت کوین گلد مورد چنین حمله ای قرار گرفت و مهاجم توانست ۱۸ میلیون دلار از این ارز را به دست آورد. البته مثال هایی دیگر هم از حمله ۵۱ درصدی به آلت کوین ها وجود دارد. ارزهای زن کش، ورج و مونا‌کوین جزو آلت کوین هایی هستند که دچار حمله ۵۱ درصدی شده اند.

حمله ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات سهام

در ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات سهام هم حمله ۵۱ درصدی می تواند رخ دهد؛ اما به شیوه ای دیگر. در این ارزها مهاجم به جای آن که به بیش از ۵۱ درصد هش ریت نیاز داشته باشد؛ باید مالک بیش از ۵۰ درصد کل ارزهای استیک شده باشد تا بتواند شبکه بلاکچین ارز دیجیتال مورد نظرش را کنترل کند. همانطور که مشخص است چنین کاری به سرمایه بسیار زیادی نیاز دارد و از لحاظ مالی هم برای مهاجم سود زیادی ندارد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *