آیا بیت کوین و تراکنش های آن ناشناس اند؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

با وجود این که بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال در جهان است؛ اما هنوز هم سوالات زیادی درمورد آن در ذهن مردم وجود دارد. یکی از این سوالات این است که آیا بیت کوین و تراکنش های آن ناشناس اند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

آیا بیت کوین ناشناس است؟

بسیاری از افراد گمان می کنند که بیت کوین کاملا ناشناس است و دلیل آن هم این است که برای انجام تراکنش های بیت کوین نیازی به ارائه اطلاعات هویتی نیست. اما بیت کوین واقعا به طور کامل ناشناس نیست و در حقیقت می توان آن را نیمه ناشناس دانست چرا که در حالی که برای دریافت و پرداخت با آن نیازی به اطلاعات هویتی نیست؛ اما بلاکچین و تمام شبکه بیت کوین شفاف است. یعنی امکان ردیابی هر تراکنش یا آدرس خاص وجود دارد.

برای روشن تر شدن این قضیه تصور کنید که شما یک نویسنده با یک نام مستعار هستید. اکنون هر مطلب و نوشته ای که منتشر کنید تحت همین نام مستعار است. در بیت کوین هم آدرس هر فرد مانند این نام مستعار عمل می کند. حال اگر فردی از یک صرافی دیجیتال استفاده کرده باشد می توان با ردیابی آدرس او به صرافی رسید و از آنجایی که صرافی ها نام و نام خانوادگی و برخی اطلاعات هویتی دیگر دریافت می کنند؛ از هویت این شخص مطلع شد.

جلوگیری از پولشویی

قابل ردیابی بودن تراکنش های بیت کوین موجب می شود که بتوان از پولشویی با آن جلوگیری کرد. پولشویی فرایندی است که مجرمان و خلافکاران از آن برای غیر قابل رد یابی کردن پول های خود استفاده می کنند. این فرایند از طریق همه ارزها انجام می شود و بنابراین مشخص است ارزهای دیجیتال و بیت کوین هم برای پولشویی مورد استفاده قرار می گیرند. اما جالب است بدانید که مقدار پولی که از طریق ارزهای فیات پولشویی می شود نسبت به بیت کوین بسیار بیشتر است. در واقع این نسبت ۸۰۰ به ۱ است! یعنی به ازای هر ۱ دلار که از طریق بیت کوین پولشویی می شود ۸۰۰ دلار از طریق ارزهای فیات پولشویی می شود. خلافکاران و مجرمان برای پولشویی با بیت کوین از طریق حساب های اجاره ای پول خود را تبدیل به بیت کوین می کنند و سپس این ارزها را بین چند کیف پول دیجیتال تقسیم می کنند. تا اینجای کار امکان تشخیص پولشویی به راحتی ممکن نیست اما در صورتی که یکی از این مجرمان اقدام به فروش بخشی یا تمام بیت کوین خود کند دیگر امکان ردیابی تراکنش های آن میسر می شود.

افزایش ناشناسی در بیت کوین

راه هایی برای افزایش ناشناسی در بیت کوین وجود دارد که برخی از این راه ها عبارت اند از:

  • استفاده از آدرس متفاوت برای هر تراکنش
  • مخلوط کردن که عبارت است از شکستن پیوند تراکنش های بیت کوین در نقطه ای (به عنوان مثال به جای انجام یک تراکنش با ۵ بیت کوین ۵ تراکنش با ۱ بیت کوین انجام می شود)
  • استفاده از مرورگر Tor
  • استفاده از VPN بدون لاگ
  • انجام معامله به صورت نقدی و حضوری

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *