آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

تعداد افراد علاقه مند به استخراج ارزهای دیجیتال روز به روز در حال افزایش است. اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که وضعیت قانونی استخراج این ارزها در کشورهای مختلف چگونه می باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

بد نیست قبل از بررسی وضعیت قانونی استخراج ارزهای دیجیتال ابتدا کمی با این فرایند آشنا شویم. برای این منظور بیت کوین را در نظر بگیرید. بیت کوین بزرگ ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان است که مبتنی بر استخراج می باشد. این بدان معناست که ماینرها در سراسر جهان در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی هستند. هر ماینری که زودتر به پاسخ این معادلات برسد پاداش استخراج را دریافت می کند که در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است. این فرایند هر ۱۰ دقیقه یک بار تکرار می شود. در ادامه به وضعیت قانونی بودن یا نبودن استخراج ارزهای دیجیتال در برخی از کشورها خواهیم پرداخت.

کشورهایی که استخراج ارز دیجیتال در آن ها قانونی است

بسیاری از کشورها استخراج ارز دیجیتال را قانونی دانسته اند که از جمله این کشورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کشور چین یکی از کشورهایی است که گرچه ارزهای دیجیتال در آن با محدودیت هایی رو به رو هستند اما استخراج آن ها قانونی است و با توجه به هزینه برق پایین در این کشور درصد بالایی از ارزهای دیجیتال استخراج شده مربوط به چین اند.
  • کشور آمریکا یکی دیگر از کشورهایی است که استخراج ارزهای دیجیتال در آن قانونی می باشد. البته برخی ایالت ها رویکرد متفاوتی نسبت به این امر داشته اند.
  • کانادا یکی از کشورهای دوست دار ارز دیجیتال است که حتی بیت کوین را به عنوان کالا پذیرفته و در برخی نقاط این کشور دستگاه های خودپرداز بیت کوین قرار داده شده است. البته وضعیت قانونی استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور بستگی به این امر دارد که افراد به عنوان یک کسب و کار به دنبال آن هستند و یا یک سرگرمی.

کشورهایی که استخراج ارزهای دیجیتال در آن ها غیر قانونی است

کشورهایی وجود دارند که معتقد اند ارزهای دیجیتال موجب بی ثباتی نظام پولی و افزایش فعالیت های غیر قانونی و جرایم می شوند. از جمله این کشورها می توان به روسیه، ویتنام، بولیوی، کلمبیا و اکوادور اشاره کرد که معامله و استخراج ارزهای دیجیتال در آن غیر قانونی است. به عنوان مثال در روسیه استفاده از بیت کوین برای پرداخت و… غیر قانونی است اما با توجه به آب و هوای سرد و هزینه کم برق افراد زیادی در این کشور به استخراج ارز دیجیتال می پردازند. البته گفته شده که در صورت تخلف امکان دارد که دولت روسیه این افراد را جریمه کند.

وضعیت قانونی استخراج ارز دیجیتال در ایران

پس از بررسی وضعیت قانونی استخراج ارز دیجیتال در برخی از کشورهای جهان اکنون نوبت به بررسی این مساله در ایران می رسد.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی: هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان‌ جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد.

بر این اساس از آنجایی که برای سرمایه گذاری و ذخیره ارزهای دیجیتال مجازاتی در نظر گرفته نشده، پس جرم نیست. اما در صورتی که از آن ها در سایر جرایم استفاده شود، مجازات دارد و جرم است. استخراج ارزهای دیجیتال هم در ایران قانونی است؛ اما تنها در صورت داشتن مجوز. همچنین امکان دریافت مجوز برای واردات تجهیزات استخراج نیز وجود دارد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *