آیا اتریوم در ایران قانونی است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(1)

اتریوم دومین رمز ارز بزرگ جهان است و تعداد علاقمندان به آن روز به روز در حال افزایش است. محبوبیت این رمز ارز در ایران هم قابل توجه بوده و لذا تصمیم گرفته ایم در این مقاله به بررسی قانونی بودن یا نبودن اتریوم در ایران بپردازیم.

قانون در مورد ارزهای دیجیتال چه می گوید؟

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی: هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد. بر این اساس از آنجایی که برای خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال هیچ مجازاتی در نظر گرفته نشده پس قانونی هستند.

اتریوم

اتریوم یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که کاربرد های فراوانی دارد که ارز دیجیتال تنها یکی از آن هاست. بر اساس آنچه گفته شد خرید و فروش و سرمایه گذاری در اتریوم هم به عنوان یک ارز دیجیتال، در ایران قانونی است. اما نکته قابل توجه این است که در صورتی که هر یک از ارزهای دیجیتال در یک فعالیت غیر قانونی دیگر استفاده شود ماجرا فرق می کند و استفاده از این ارزها غیر قانونی می شود. مثلا اگر از اتریوم در پولشویی استفاده شود مجازات دارد و جرم است.

استخراج اتریوم

در حال حاضر امکان دریافت مجوز برای استخراج اتریوم وجود دارد و اگر فردی شرایط لازم برای دریافت این مجوز را داشته باشد می تواند به استخراج اتریوم بپردازد و مثلا اگر مالک زمینی باشد قسمتی از آن را به استخراج اتریوم اختصاص دهد. در مورد واردات تجهیزات مربوط به استخراج اتریوم هم می توان گفت که امکان دریافت مجوز وجود دارد و در صورت داشتن مجوز واردات این تجهیزات هم قانونی است.

فعالیت های هرمی از طریق اتریوم

همانطور که گفته شد اگر از ارزهای دیجیتال در یک فعالیت غیر قانونی استفاده شود، جرم است و مجازات دارد. یکی از این فعالیت های غیر قانونی فعالیت هرمی است. فعالیت های هرمی و زیرمجموعه گیری با اتریوم یکی از راه هایی است که افراد را سریعا به درآمد می رساند اما این نوع فعالیت در ایران غیر قانونی است پس استفاده از اتریوم در این زمینه نیز غیر قانونی محسوب می شود. از این جهت هم افرادی که شبکه و بستر فعالیت هرمی را فراهم می کنند و هم افرادی که به عنوان بازاریاب عمل می کنند، بر خلاف قانون رفتار کرده اند.

با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال و اتریوم پدیده های نسبتا جدیدی هستند هنوز قوانین دقیقی برای آن ها لحاظ نشده و از این جهت امکان کلاهبرداری در این زمینه برای افراد سودجو وجود دارد. خبر خوب این است که در ایران امکان پیگیری این کلاهبرداری ها وجود دارد. اما بهتر است از ابتدا به صورت قانونی به خرید و فروش اتریوم بپردازید تا بعدا دچار مشکل نشوید. دیجی شمس استارتاپی است که کلیه خدمات مربوط به فروش ارزهای دیجیتال و اتریوم را به صورت کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ارائه می دهد پس اگر به دنبال خرید و سرمایه گذاری در اتریوم هستید استفاده از خدمات دیجی شمس به شما پیشنهاد می شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *