آیا بلاکچین قابل هک شدن است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم و… با استفاده از شبکه بلاکچین کار می کنند. سوالی که ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده این است که آیا بلاکچین این ارزها قابل هک شدن است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا ببینیم آیا بلاکچین امکان هک شدن دارد یا خیر.

آیا بلاکچین قابل هک شدن است؟

بلاکچین از دو ویژگی برخوردار است که این دو ویژگی هک کردن آن را عملا غیر ممکن کرده اند؛ این دو ویژگی به شرح زیر اند:

رمزنگاری به هم پیوسته: تراکنش ها در بلاکچین به این صورت اند که تعداد مشخصی از تراکنش های تایید شده به صورت رمزنگاری در یک بلاک قرار می گیرند. به عنوان مثال در بیت کوین حجم هر بلاک ۱ مگابایت است و هر ده دقیقه یک بار بلاک جدی تولید می شود به این معنا که تعدادی تراکنش روی آن بلاک قرار می گیرند و این بلاک به سایر بلاک ها متصل می شود. از آنجایی که برای رمزنگاری داده ها در بیت کوین از توابع هش استفاده می شود پس داده ها به صورت رشته ای از اعداد و حروف در می آیند. نکته مهم در اینجا این است که هیچ کس نمی تواند با در اختیار داشتن این رشته اعداد و حروف به داده های اولیه برسد و بنابراین تراکنش های بیت کوین برگشت پذیر نیستند. حال اگر کسی بخواهد شبکه بلاکچین بیت کوین را هک کند باید بتواند به صورت هم زمان تمامی بلاک ها را با استفاده از مهندسی معکوس تغییر دهد.

غیر متمرکز بودن: بلاکچین بیت کوین به این صورت است که میلیون ها کاربر یا گره وجود دارند و تمامی کاربران یک نسخه از بلاکچین بیت کوین را در اختیار دارند و اصطلاحا از یک دفتر کل توزیع شده استفاده می کند. در چنین شرایطی اگر کسی بخواهد این شبکه بلاکچین را مورد حمله قرار داد باید بتواند به ۵۱ درصد گره ها حمله کرده و داده های آن ها را تغییر دهد. همچنین این حمله باید در مدت زمان بین دو بلاک صورت گیرد یعنی برای حمله به شبکه بلاکچین بیت کوین کمتر از ۱۰ دقیقه زمان وجود دارد.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد هک شبکه بلاکچین یک ارز دیجیتال عملا غیر ممکن است. اما افرادی به غلط فکر می کنند که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم تا به حال چندین بار هک شده اند. حقیقت امر این است که این خود ارزهای دیجیتال نبوده اند که هک شده اند بلکه برخی از صرافی های دیجیتال یا کیف پول های دیجیتال مورد حمله قرار گرفته و هک شده اند. به همین دلیل است که قبل از انتخاب صرافی دیجیتال باید حتما سوابق مورد حمله واقع شدن آن را بررسی کنید و در نظر بگیرید که آیا حملات موفق بوده اند و آیا در صورت موفقیت صرافی به جبران خسارت کاربران پرداخته است یا خیر.

در خصوص کیف پول دیجیتال هم باید گفت که انواع زیادی از کیف پول وجود دارد که هر یک میزان امنیت متفاوتی دارد. به طور کلی می توان گفت کیف پول های سخت افزاری امن ترین نوع کیف پول هستند اما در صورتی که نمی خواهید از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید باید بدانید که انواع دیگری از کیف پول هم وجود دارند که از امنیت قابل قبولی برخوردارند. همچنین راه هایی برای امن تر کردن کیف پول وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید با خیال راحت تری به استفاده از کیف پولتان بپردازید اما به هر حال فراموش نکنید که امنیت کیف پولتان به ۱۰۰ درصد نخواهد رسید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *