چرا وجود احراز هویت در صرافی ها لازم است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
5
(1)

حتما می دانید که برای خرید و فروش ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی ها نیاز به تکمیل فرایند احراز هویت وجود دارد. اما دلیل این امر چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

احراز هویت چیست؟

وقتی یک نفر در یک صرافی دیجیتال اقدام به ساخت حساب کاربری می کند؛ مشخصاتی را وارد کرده و مدعی یک هویت می شود. اما در برخی از صرافی ها مدعی هویت بودن کافی نیست و فرد باید ثابت کند این هویت که مدعی آن شده است حقیقت دارد و در واقع باید هویت خود را ثابت کند. احراز هویت می تواند به روش های مختفی انجام شود؛ از جمله ارسال عکس کارت ملی، کارت بانکی، تصویر سلفی کاربر با کارت ملی، کارت بانکی به همراه دست نوشته و…

انواع احراز هویت

احراز هویت شامل انواع زیر می شود:

  • نام کاربری و رمز عبور ساده ترین نوع احراز هویت هستند که یکی از ضعیف ترین گزینه ها به شمار می روند.
  • توکن یا کارت هوشمند به وسیله های فیزیکی گفته می شود که برای احراز هویت به کار می روند.
  • اسکن اثر انگشت یا چهره یکی دیگر از انواع احراز هویت می باشد.
  • تایید هویت دو عاملی که می تواند ترکیبی از روش های قبل باشد. یعنی به عنوان مثال هم از اثر انگشت و هم از رمز عبور برای احراز هویت استفاده می شود.

چرا احراز هویت اهمیت دارد؟

بسیاری از مبادلاتی که با ارزهای دیجیتال انجام می شوند؛ شامل مبالغ بسیار زیادی هستند و ممکن است این مبالغ زیاد گاهی در ارتباط با مجرمان باشند. بنابراین صرافی های دیجیتال برای جلوگیری از این مساله به احراز هویت روی آورده اند. به طور کلی احراز هویت می تواند در جلوگیری از جرایم زیر موثر باشد:

  • پولشویی فرایندی است که طی آن پول کسب شده از راه دزدی یا جرم های دیگر غیر قابل ردیابی می شود. یک مثال ساده پولشویی این است که فردی مقداری پول از طریق هک کردن حساب فرد دیگری می دزدد و سپس پول دزدیده شده را صرف خرید یک یخچال می کند. اکنون با فروش یخچال به پول تمیز و غیر قابل ردیابی می رسد که می تواند هرطور دلش خواست آن را خرج کند. خطرناک ترین نوع پولشویی در طلا و پول نقد است اما این کار با همه ارزها از جمله ارزهای دیجیتال قابل انجام شدن است. احراز هویت می تواند از پولشویی جلوگیری کند.
  • در دنیای ارزهای دیجیتال مجرمانی وجود دارند که اقدام به فروش ارز دیجیتال کرده و پول از خریدار دریافت می کنند اما هرگز هیچ ارزی برای او ارسال نمی کنند. یا مقداری ارز دریافت کرده و هزینه آن را نمی پردازند. احراز هویت می تواند مانع این مجرمان شود.
  • افراد زیادی از ارزهای دیجیتال به عنوان راهی برای فرار از پرداخت مالیات استفاده می کنند. اما صرافی ها با استفاده از فرایند احراز هویت از این مساله جلوگیری می کنند.
  • در صورتی که یک مجرم بتواند به طریقی اطلاعات بانکی و… یک فرد را به دست آورد؛ می تواند در صرافی های بدون احراز هویت از این اطلاعات استفاده کند. اما با وجود احراز هویت دیگر نمی تواند به این روش ارز دیجیتال خریداری کند.
  • ممکن است یک مجرم بتواند بیت کوین یک نفر دیگر را بدزدد. خوشبختانه تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی هستند و در اینجا احراز هویت پیدا کردن فرد سارق را ممکن می سازد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *