شبکه لایتنینگ چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

شبکه لایتنینگ یکی از راه حل ها برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین و مدت زمان زیاد تراکنش ها و کارمزد بالاست. با ما در این مقاله همراه باشید تا نحوه عملکرد شبکه لایتنینگ را بررسی کنیم و ببینیم که چگونه مشکل مقیاس پذیری بیت کوین را حل کرده است.

مقیاس پذیری بیت کوین

اگر شما هم یکی از افراد فعال در زمینه بیت کوین باشید حتما برایتان پیش آمده که چند ساعت منتظر دریافت یا ارسال بیت کوین بوده باشید. این مساله که در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین دیده می شود مقیاس پذیری نام دارد. اما علت آن چیست؟

حجم بلاک بیت کوین تنها ۱ مگابایت است و این بلاک هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شود. بلاک بیت کوین در حقیقت محل قرار گیری تراکنش هاست. این محدودیت حجم بلاک موجب شده که سرعت تایید تراکنش ها در بیت کوین تنها ۷ تراکنش بر ثانیه باشد که مقدار بسیار کمی است. این مساله خصوصا در مواقعی که شبکه خیلی شلوغ باشد مشکل ساز می شود چرا که هزینه کارمزد تراکنش ها بالا می رود. هزینه تراکنش را افراد خودشان تعیین می کنند که این مقدار نمی تواند صفر باشد. هر چه مقدار کارمزد بیشتر باشد تراکنش سریع تر تایید می شود. همیشه هنگام انجام تراکنش بر اساس شلوغی شبکه یک مقدار حداقل کارمزد به شما پیشنهاد می شود. کارمزد بالا در زمانی که فردی چند میلیون دلار می خواهد انتقال دهد مشکلی نیست و در برابر مبلغ بالای معامله مبلغ زیادی نیست. اما در مبالغ کم خیلی غیر منطقی است که کارمزد با مبلغ معامله برابر باشد.

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ از طریق الگوریتم های پیشرفته این را ممکن می سازد که کاربران بدون بلاکچین تراکنش هایشان را خیلی سریع و با کارمزد کم انجام دهند. برای فهم بهتر نحوه عملکرد شبکه لایتنینگ فرض کنید شما و دوستتان چندین بار از طریق بیت کوین برای هم پول ارسال کرده اید. اکنون می توانید از ثبت تراکنش ها در بلاکچین صرف نظر کرده و آن ها را در خارج از آن ثبت کنید. اما چگونه؟ شما می توانید یک کانال پرداخت بین خودتان و دوستتان ایجاد کنید و آن را در بلاکچین ثبت کنید که این کانال پرداخت تا هر زمانی که شما بخواهید باز می ماند و از این پس تراکنش هایتان از از طریق آن انجام می دهید. با وجود این کانال شما تنها در صورتی باز هم به سراغ بلاکچین می روید که بخواهید کانال پرداختتان را ببندید.

حتی از این طریق می توان شبکه ای از کانال های پرداخت ایجاد کرد. به این صورت که شما و دوستتان یک کانال پرداخت دارید و من هم با شما یک کانال پرداخت دارم. اکنون من می توانم از طریق شما برای دوستتان پول بفرستم.

کانال پرداخت چیست؟

کانال پرداخ درست مانند یک صندوق امانات مشترک است. شما و دوستتان هر کدام به مقدار مساوی مقداری پول درون این صندوق قرار می دهید و در آن را قفل می کنید. پس از این کار که تراکنش آغازین نام دارد کانال پرداخت شما ایجاد می شود. فرض کنید هر کدام از شما ۱ بیت کوین درون صندوق قرار داده اید. در هر زمان که بخواهید می توانید در صندوق را باز کرده و هر یک از شما پولتان را بردارید که در این صورت کانال بسته می شود. حالا اگر شما بخواید ۰.۵ بیت کوین برای دوستتان ارسال کنید در حقیقت پیمان مالکیت ۰.۵ بیت کوین از ۱ بیت کوینی که داخل صندوق قرار داده اید را به دوستتان می دهید. اکنون اگر در صندوق را باز کنید شما می توانید ۰.۵ بیت کوین بردارید و دوستتان ۱.۵ بیت کوین.

به این طریق مقدار قابل توجهی از تراکنش ها خارج از بلاکچین انجام می شوند که موجب می شود میلیون ها تراکنش بتوانند به تایید برسند و کارمزد آن ها هم تا حد قابل توجهی پایین آید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *