نقدینگی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در دنیای ارزهای دیجیتال نقدینگی به چه معناست. در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوال را بیابیم پس با ما همراه باشید.

تعریف نقدینگی

نقدینگی تنها مربوط به ارزهای دیجیتال نیست. تعریف نقدینگی عبارت است از امکان خرید یا فروش دارایی در بازار بدون تغییر اساسی در قیمت. هرچه درجه نقدینگی یک دارایی بیشتر باشد خاصیت پولی آن هم بیشتر است. بالاترین درجه نقدینگی هم مربوط به پول است. برای روشن شدن این موضوع فرض کنید که می خواهید یک قطعه زمین را به قیمت ۸۰۰ میلیون تومان بفروشید. یک خریدار وجود دارد که بیان می کند که ۲۰۰ میلیون تومان پول در اختیار دارد اما قصد فروش خانه اش به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و خودرو اش به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را دارد تا جمعا ۸۰۰ میلیون تومان برای قطعه زمین شما بپردازد. اما آیا او می تواند خودرو و خانه اش را با همین قیمت ها به فروش برساند و فروش آن ها چقدر زمان خواهد برد؟ قطعا ترجیح می دهید که قطعه زمینتان را به کسی بفروشید که ۸۰۰ میلیون تومان پول در اختیار دارد. بر این اساس می توان گفت هر چه یک دارایی سریع تر به پول تبدیل شود درجه نقدینگی آن بالاتر است.

بر اساس آن چه گفته شد با دو موضوع پول و شبه پول مواجه هستیم. پول که همان اسکناس و سکه های در دست مردم است که همانطور که گفته شد بالاترین درجه نقدینگی مربوط به آن است. البته حساب های بانکی و دسته چک ها هم مانند پول هستند. شبه پول هم به هرگونه دارایی گفته می شود که درجه نقدینگی آن به اندازه پول نیست. در اینجا باید توجه کنید که در صورتی که مثلا ۲۰ میلیون تومان پول را در یک حساب سپرده بلند مدت یک ساله قرار دهید این ۲۰ میلیون تومان به مدت یک سال تبدیل به شبه پول می شود چرا که امکان برداشت آن به زمان خاصی محدود شده است.

نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال

در سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال خواسته سرمایه گذاران این است که در هر زمان بتوانند سریعا و بدون کاهش قیمت دارایی دیجیتالشان را بفروشند. برای این منظور لازم است که بازاری که در آن به خرید و فروش می پردازید حجم معاملات زیادی داشته باشد و نقدی باشد. به عنوان مثال فرض کنید که مقداری توکن در اختیار دارید که به دلیل افزایش قیمتشان می خواهید آن ها را بفروشید تا سودتان را دریافت کنید. اگر بازار نقدی باشد می توانید توکن هایتان را سریعا و به قیمت فعلی بازار بفروشید اما اگر بازار نقدی نباشد یا مجبورید قیمت توکن هایتان را پایین بیاورید و یا اینکه صبر کنید تا بازار نقدی شود. این پایین آوردن قیمت بر قیمت فعلی توکن هم تاثیر گذار خواهد بود.

تشخیص نقدینگی بازار

فهمیدیم که در دنیای ارزهای دیجیتال خوب است که بازار مورد نظر نقدی باشد چراکه نقدینگی بالا موجب ورود و خروج آسان در بازار است. اکنون سوالی که پیش می آید این است که نقدی بودن یا نبود بازار را چطور می توان تشخیص دارد؟ برای تشخیص نقدی بودن یا نبودن بازار ۳ شاخص را باید در نظر گرفت: حجم معاملات در ۲۴ ساعت- حجم دفتر سفارشات- اختلاف قیمت خرید و فروش. البته توجه کنید که ممکن است حجم دفتر سفارشات بنا به دلایلی مانند سفارشات خرید و فروش سهام و سفارشات آیس برگ در برخی از مواقع گزینه خوبی نباشد. چرا که این گونه سفارشات با خودکار سازی معاملات ایجاد شده و تا هنگام تحقق شرایط خاص در دفتر سفارشات نمایش داده نمی شوند.

 

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *