بیت کوین بهتر است یا لایت کوین؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

پس از معرفی بیت کوین و موفقیت آن آلت کوین های فراوانی وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند. یکی از اولین آلت کوین ها لایت کوین بود که در حقیقت از دل بیت کوین بیرون آمد. از آن پس بیت کوین و لایت کوین تبدیل به دو ارز دیجیتالی شدند که همیشه مورد مقایسه قرار می گرفتند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی این دو ارز دیجیتال مقایسه آن ها بپردازیم.

بیت کوین

بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است که محبوبیت آن در میان مردم روز به روز بیشتر می شود. بیت کوین یک ارز دیجیتال بر پایه بلاک چین است. این ارز در ابتدای فعالیت تنها چند سنت ارزش داشت اما در عرض چند سال قیمت آن به چند هزار دلار رسید. خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو نام دارد.

لایت کوین

لایت کوین هم مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال بر پایه بلاک چین است که توسط یکی از مهندسان سابق گوگل به نام چارلی لی خلق شده است. پس از معرفی بیت کوین اولین آلت کوینی که معرفی شد نیم کوین بود و پس از آن لایت کوین معرفی شد. با توجه به این که لایت کوین از کد های بیت کوین استفاده می کند پس شباهت بسیار زیادی به آن دارد. البته لایت کوین از یک زنجیره بلاک چین مجزا استفاده می کند. در سال ۲۰۱۷ که ارزهای دیجیتال به بالاترین قیمتشان رسیده بودند لایت کوین حدود ۳۶۰ دلار قیمت داشت که البته امروزه این عدد تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

بیت کوین و لایت کوین را از جهات مختلفی می توان با یکدیگر مقایسه کرد؛ از جمله:

محبوبیت: سرمایه موجود در بازار بیت کوین بیش از ۵ برابر بیشتر از سرمایه موجود در بازار لایت کوین است. همچنین بررسی جست و جوهای گوگل نشان می دهد که جست و جو های صورت گرفته در مورد بیت کوین به شدت بیشتر از لایت کوین است. این ها نشان دهنده محبوبیت بیشتر بیت کوین نسبت به لایت کوین است.

سرعت تراکنش: یکی از مشکلات بیت کوین سرعت پایین تراکنش ها است. تایید شدن هر تراکنش بیت کوین به حدود ۹ دقیقه زمان نیاز دارد. این در حالی است که این عدد در لایت کوین برابر ۲.۵ دقیقه است که موجب می شود سرعت تراکنش ها در لایت کوین تقریبا چهار برابر سریع تر از بیت کوین باشد.

قابلیت استفاده به عنوان پول: شرکت ها و وبسایت های زیادی در جهان بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته اند به صورتی که استفاده از بیت کوین به عنوان پول روز به روز رایج تر می شود اما در مورد لایت کوین این طور نیست و هنوز در شرکت ها یا وبسایت های زیادی به عنوان روش پرداخت پذیرفته نشده.

محدودیت تعداد کوین ها: محدودیت تعداد کوین ها هم در بیت کوین وجود دارد و هم در لایت کوین. با این تفاوت که تعداد بیت کوین به ۲۱ میلیون عدد محدود است اما لایت کوین به ۸۴ میلیون.

نحوه استخراج: استخراج بیت کوین و لایت کوین با توجه به الگوریتم اثبات کار است اما مسیر در این دو ارز دیجیتال کمی با یکدیگر متفاوت است. بیت کوین مبتنی بر processor-intensive است در حالی که لایت کوین مبتنی بر memory-intensive است. این بدان معناست که در حالی که استخراج بیت کوین نیازمند تجهیزات گران قیمت است اما لایت کوین با تجهیزات ارزان تر استخراج می شود. هدف لایت کوین برای این مساله جلوگیری از کنترل بازار استخراج است.

پاداش استخراج: در سال ۲۰۱۴ پاداشی که ماینرها پس از استخراج هر بلاک دریافت می کردند در بیت کوین ۲۵ بیت کوین و در لایت کوین ۵۰ لایت کوین بود. البته پاداش هر دو ارز دیجیتال پس از مدتی نصف می شود که در بیت کوین پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک است اما در لایت کوین پس از هر ۸۴۰ هزار بلاک. نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین یا هاوینگ هر چهار سال اتفاق می افتد به صورتی که امروزه ۶.۲۵ بیت کوین است.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *