نگاهی بر بیت کوین های گم شده

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید تعداد کل بیت کوین ها ۲۱ میلیون عدد است که حدود ۱۹ میلیون از آن تا به حال استخراج شده است. اما جالب است بدانید که تمام این ۱۹ میلیون بیت کوین در چرخه بازار قرار ندارد و تعدادی از آن اصطلاحا گم شده است!

چگونه ممکن است بیت کوین گم شود؟

چند راه برای گم شدن بیت کوین وجود دارد؛ از جمله:

  • گم شدن یا دور انداختن دستگاه
  • فراموش کردن
  • مرگ دارنده بیت کوین
  • ارسال به آدرس اشتباه
  • فراموش کردن رمز عبور یا کلید خصوصی

چه تعداد بیت کوین تا کنون گم شده است؟

طبق آماری که در سال ۲۰۱۸ داده شد؛ تعداد واحدهای گم شده بیت کوین حدود ۴ میلیون عدد بود و علاوه بر آن در حدود ۲ میلیون بیت کوین هم به سرقت رسیده بود. در همان زمان تخمین زده می شد که حدود ۲۰ درصد از بیت کوین ها به آدرس اشتباه فرستاده شده اند و می توان آن ها را خارج از چرخه حساب کرد. بنابراین در حال حاضر می توان تعداد کل بیت کوین های در گردش را ۱۴ میلیون عدد دانست.

آیا می توان بیت کوین های گم شده را بازیابی کرد؟

پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد و این موضوع که آیا بیت کوین گم شده قابل بازیابی است یا خیر به نحوه گم شدن آن بستگی دارد. در شرایطی که کیف پول گم شود و یا سرویس دهی آن متوقف شود در صورت داشتن عبارت بازیابی یا سید می توان به راحتی دارایی دیجیتال را به دست آورد. اما همیشه بازیابی بیت کوین های گم شده به همین راحتی نیست. به عنوان مثال فرض کنید که یک نفر هارد درایو خود را که حاوی بیت کوین است گم می کند. مشخص است که در چنین شرایطی تنها در صورتی بازیابی بیت کوین ها ممکن است که فرد بتواند هارد درایو را پیدا کند. به طور کلی بسته به روش گم شدن بیت کوین ممکن است راه حل های متفاوتی برای یافتن آن پیشنهاد شود که البته تضمینی در موثر بودن آن ها نیست.

جلوگیری از گم شدن بیت کوین

همانطور که مشاهده کردید؛ بازیابی بیت کوین های گم شده کار راحتی نیست. بنابراین پیشنهاد می شود از گم شدن بیت کوینتان جلوگیری کنید چرا که پیشگیری بهتر از درمان است. برای این منظور چند راه حل پیشنهاد می شود. اول این که هنگامی که قصد انجام تراکنشی را دارید؛ از صحیح بودن آدرس مقصد اطمینان حاصل کنید. همچنین در نگهداری کلید خصوصی و رمز عبور خود دقت زیادی به خرج دهید. پیشنهاد دیگر این است که در نظر بگیرید که در صورت مرگ چه اتفاقی برای بیت کوینتان رخ می دهد. برنامه هایی وجود دارند که در فاصله های زمانی مشخص یک ایمیل برای شما ارسال می کنند که شما باید به این ایمیل پاسخ دهید. در صورتی که پاسخی از جانب شما دریافت نشود این برنامه گواهی فوت صادر می کند و در پی آن دارایی دیجیتال موجود در کیف پولتان را به یک کیف پول دیگر که از قبل توسط خود شما مشخص شده است ارسال می شود. همچنین با قرار دادن اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتال در وصیت نامه می توان از بدون استفاده ماندن آن ها پس از مرگ جلوگیری کرد. البته هر دو این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که پیشنهاد می شود قبل از استفاده از آن ها در موردشان اطلاعات کسب کنید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *