مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال چگونه است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اگر علاقه مند به تریدینگ ارزهای دیجیتال هستید باید بدانید که در این بازار ریسک یکی از همراهان همیشگی شما خواهد بود. اما خوشبختانه با راهکارهای مربوط به مدیریت ریسک می توانید تا حدی از خطرهای احتمالی جلوگیری کنید. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مقاله مدیریت ریسک و راهکارهای آن را بررسی کنیم.

ریسک

ارزهای دیجیتال پدیده ای نسبتا جدید هستند که تحت کنترل هیچ نظام بانکی یا دولتی نیستند. برخی از این ارزها مانند تتر نوسان قیمت خیلی کمی دارند اما از سوی دیگر ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم نوسانات قیمت شدیدی دارند. بازار این ارزها به گونه ای است که تنها یک سفارش بزرگ می تواند قیمت ها را جا به جا کند. نحوه کسب سود از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال به این صورت است که باید این ارزها را زمانی که افت قیمت دارند بخرید و بعدا که قیمت ها دوباره صعود کرد آن ها را بفروشید. اما تعیین زمان این صعود و نزول ها کار راحتی نیست و گاهی تنها با یک پیشبینی اشتباه سرمایه زیادی از دست می رود. از این جهت ریسک زیادی در تریدینگ ارزهای دیجیتال وجود دارد که تا حدی با راهکارهای زیر می تواند کنترل شود:

مدیریت احساسات

گاهی تحت شرایط پر استرس تریدرها تصمیمات احساسی می گیرند که تنها نتیجه آن ضرر است. بهترین کار این است که قبل از شروع تریدینگ یک برنامه دقیق تنظیم کنید و تا آخر با آن پیش بروید تا از تصمیمات احساسی در امان باشید.

متنوع سازی سبد دارایی

هیچ گاه همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد قرار ندهید. با سرمایه گذاری در تنها یک ارز دیجیتال ریسک از دست رفتن تمام سرمایه خیلی زیاد است و بهتر است سرمایه تان بین چند نوع ارز تقسیم کنید. گرچه با داشتن تنها یک نوع ارز دیجیتال درصورتی که آن ارز با افزایش قیمت رو به رو باشد سود چشم گیری خواهید داشت؛ اما امکان ضرر در این شرایط خیلی زیاد است. مبحث متنوع سازی سبد دارایی ارزهای دیجیتال را در یک مقاله به طور کامل توضیح داده ایم که برای اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید.

Stop Loss

Stop Loss یا حد ضرر یک تکنیک مناسب برای جلوگیری از نابودی کامل سرمایه است. حد ضرر همچنین ارتباط تنگاتنگی با مدیریت احساسات دارد و از تصمیمات ناگهانی جلوگیری می کند. حد ضرر خصوصا در معاملات مارجین بسیار کاربردی است. معاملات مارجین به روشی گفته می شود که افراد در آن با وام سرمایه خود را طوری افزایش می دهند که بعدا برای بازگرداندن آن مشکلی نداشته باشند. حد ضرر درواقع آمادگی برای اتخاذ تصمیم درست در مواقعی است که روند بازار طبق پیشبینی شما پیش نرفته و دارایی شما در خطر است.

شناسایی ریسک ها

شناسایی ریسک ها راهکاری برای مدیریت ریسک است که در آن قبل از شروع تریدینگ هر اتفاقی که ممکن است رخ دهد را بررسی می کنیم. پس از شناسایی این اتفاقات نوبت به آن می رسد که شدت ریسک و تاثیری که ممکن است بر دارایی هایمان بگذارد را ارزیابی کنیم تا در مرحله بعد بتوانیم عکس العمل مناسبی در مواجهه با هر یک از اتفاقات تعیین کنیم. تعیین واکنش ها به هر رخ داد موجب می شود که در زمان رویارویی با آن ها غافلگیر نشویم و بتوانیم تصمیمات خوبی بگیریم که به حفظ داراییمان کمک کنند. در آخرین مرحله به بررسی و نظارت بر بهره وری مدیریت ریسک در زمان بروز اتفاقات می پردازیم. داده ها و اطلاعات جمع آوری شده در این مرحله رسیدن به هدف را برایمان آسان تر می کند.

حتما همیشه قبل از شروع تریدینگ از منابع معتبر مانند کتاب ها و… اطلاعات کافی کسب کنید و راهکارهای دقیق و برنامه ریزی شده برای زمانی که شرایط طبق پیشبینی شما پیش نمی روند داشته باشید. فراموش نکنید که حتی با تجربه ترین تریدرها هم گاهی اشتباه می کنند. نکته مهم این است که برای مقابله با نتایج اشتباهات آمادگی لازم را داشته باشید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *