مارجین تریدینگ چیست؟ افزایش سرمایه ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 4 دقیقه
0
(0)

مارجین تریدینگ یک شیوه قدیمی برای افزایش ارز و سرمایه است. در این شیوه افراد با قرض گرفتن، سرمایه خود را افزایش می دهند. مارجین تریدینگ اصطلاحا یک اهرم برای بالا بردن سرمایه است از این رو به آن معاملات اهرمی نیز گفته می شود.

انواع روش های مارجین تریدینگ

فروش استقراضی: در این روش از افت قیمت ارزها برای به دست آوردن سود استفاده می شود. به عنوان مثال در زمانی که قیمت بیت کوین در حال سقوط است یک بیت کوین قرض گرفته و سریعا آن را می فروشیم. هنگامی که قیمت آن پایین تر رفت دوباره آن را خریده و بازمیگردانیم به این ترتیب تفاوت قیمت بیت کوین برای ما سود می شود.

خرید یا لانگ: فرض کنید می خواهید معادل ۲۰۰۰ دلار بیت کوین بخرید اما تنها ۱۰۰۰ دلار دارید. اکنون می توانید ۱۰۰۰ دلار قرض کرده و بیت کوین مورد نظر خود را بخرید. در آینده اگر بیت کوین افزایش قیمت خوبی داشته باید می توانید مقداری از آن را بفروشید و بدهی خود را پرداخت کنید. اما اگر قیمت بیت کوین به جای صعود، سقوط کند به عنوان مثال نصف شود حالا مجبورید تمام بیت کوین خود را بفروشید تا بدهیتان را پرداخت کنید. پس مارجین تریدینگ هم می تواند موجب سود شود هم ضرر. پس برای انجام مارجین تریدینگ باید درک بسیار بالایی از آن داشته باشید.

موضع معاملات مارجین

واضح است که موضع معاملاتی فروش استقراضی و خرید با هم تفاوت دارد. در خرید امید این است که ارزش ارز افزایش خواهد یافت در حالی که در فروش استقراضی امید این است که ارزش ارز کاهش خواهد یافت.

بازارهای مارجین تریدینگ

بازار نقدی: در این روش فراهم کننده سرمایه، صرافی ها هستند که برای ارائه سرمایه، کارمزد دریافت می کنند. در اینجا اگر مقدار بدهی یک نفر از ارزش کل سرمایه بیشتر شود، صرافی فراخوان مارجین اعلام می کند تا سرمایه قرض داده شده را پس بگیرد.

معامله مشتقات: در این روش هیچ گونه قرض دادنی صورت نمی گیرد بلکه سرمایه اصلی فردی که اقدام به مارجین تریدینگ می کند، دست نخورده باقی مانده و طرفین متقابل قرارداد آتی انتخاب می شوند. این نوع از معاملات مارجین برای صرافی ها زیان آور بوده و آن ها از ارائه آن اجتناب می کنند.

افزایش سود معاملات

بر اساس معاملات مومنتوم، اگر ارزش یک ارز برای مدتی یک روند خاص را داشته باشد، احتمالا همان روند را ادامه خواهد داد. البته این موضوع قطعی نیست همیشه امکان بازگشت وجود دارد با این حال می توان از آن برای افزایش سود مارجین تریدینگ استفاده کرد چرا که اگر جهت حرکت ارزش یک ارز یکنواخت بماند، استفاده از معاملات مارجین بسیار سود آور است.

نقاط مثبت و منفی مارجین تریدینگ

مارجین تریدینگ اصولا یک تکنیک پر خطر است اما خطر آن در ارزهای دیجیتال بسیار بالاتر است. هنگامی که شما اقدام به انجام مارجین تریدینگ می کنید نه تنها باید مطمعن باشید که در نهایت سود دریاف می کنید، بلکه باید سود شما به گونه ای باشد که بتوانید مبلغ وام و کارمزد را پرداخت کنید. فرض کنید شرایط کاملا طبق پیشبینی شما پیش رفته و شما به مقدار ۳۰۰ دلار از مارجین تریدینگ سود کرده اید و به راحتی می توانید مبلغ قرض گرفته شده را بازگردانید اما اگر کارمزد وام بیشتر از ۳۰۰ دلار باشد شما نه تنها مجبورید تمام سود خود را به وام دهنده بدهید بلکه حتی مقداری بدهی هم خواهید داشت.

یکی از بزرگ ترین ریسک ها در ماجین تریدینگ این است که ممکن است شرایط به گونه ای پیش برود که بدهی شما از سرمایه اولیه بیشتر شود. به این صورت نه تنها تمام سرمایه خود را از دست می دهید، بلکه حتی مبلغ بیشتری هم بدهکار هستید.

اما این معاملات مزیت هایی هم دارند. اولین مزیت، چند برابر شدن سرمایه است که در صورتی که شرایط طبق پیشبینی شما پیش رود، صورت می گیرد. از طرفی دیگر، امکان پدید آمدن همزمان چند موقعیت و توزیع سرمایه نیز از دیگر مزیت های مارجین تریدینگ است.

اگر تصمیم به انجام این معامله را دارید، پیشنهاد می کنیم به جهش های قیمتی ارزها توجه داشته باشید. جهش قیمتی زمانی رخ می دهد که تقاضا برای یک عرض زیاد باشد در حالی که عرضه آن کم است. جهش قیمتی خصوصا در فروش استقراضی بسیار مهم است.

از کجا وام برای مارجین تریدینگ بگیریم؟

با توجه به این که مارجین تریدینگ ممکن است برای صرافی ها بسیار زیان آور باشد، تنها تعداد محدودی از آن ها این کار را انجام می دهند؛ از جمله بیتمکس، بایننس و… همچنین باید توجه کنید که قانون گذار این معاملات، خود صرافی ها هستند. لازم است قبل از هر معامله ای، با استفاده از مدارک معتبر وضعیت مالی خود را به صرافی مورد نظرتان اثبات کنید. هرگز بدون اطلاعات کافی اقدام به مارجین تریدینگ نکنید و به یاد داشته باشید ممکن است شرایط طبق پیشبینی شما پیش نرود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *