استخراج ترکیبی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
3
(2)

اگر شما هم مطالب مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال را دنبال می کنید؛ احتمالا اصطلاحات فراوانی در این زمینه به گوشتان می رسد. یکی از این اصطلاحات استخراج ترکیبی است که در این مقاله می خواهیم آن را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

بهتر است ابتدا توضیح مختصری در مورد استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشیم. استخراج ارز دیجیتال فرایندی است که در طی آن واحدهای جدید آن ارز وارد چرخه بازار می شوند. به عنوان مثال بیت کوین را در نظر بگیرید. بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال مبتنی بر ماینینگ است که برای استخراج آن ماینرها در سراسر جهان در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی هستند. هر ماینری که زودتر موفق شود این معادلات را حل کند؛ پاداش استخراج را دریافت می کند. پاداش استخراج در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است. از آن جایی که بلاک جدید بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شود؛ بنابراین فرایند ذکر شده هم هر ۱۰ دقیقه یک بار تکرار می شود. استخراج علاوه بر وارد کردن واحدهای جدید ارز دیجیتال به چرخه بازار؛ امنیت را نیز تامین می کند. به این صورت که اگر فردی بخواهد شبکه بلاکچین بیت کوین را مورد حمله قرار دهد باید توان پردازشی او از سایر ماینرها بیشتر باشد که این کار با توجه به توان پردازشی بسیار زیاد مورد نیاز اصلا کار راحتی نیست. در حقیقت استخراج بیت کوین آنقدر قدرت پردازشی زیادی می طلبد که ماینرها برای افزایش شانس استخراجشان در کنار هم جمع شده اند و استخرهای استخراج را تشکیل داده اند.

استخراج ترکیبی چیست؟

فرایندی که ذکر شد؛ فرایند استخراج یک ارز دیجیتال است. اما در استخراج ترکیبی ۲ ارز دیجیتال در یک زمان استخراج می شوند. استخراج ترکیبی همان اثبات کار کمکی است که به اندازه اثبات کار یا اثبات سهام مطرح نیست؛ اما با این وجود پروژه هایی هستند که از آن برای افزایش امنیت خود بهره می برند. نکته مهم این است که در استخراج ترکیبی هر دو ارز دیجیتال باید الگوریتم مشابهی داشته باشند. در طی این فرایند ارز دیجیتال با قدرت هش کمتر با کمک منابع ارز دیجیتال با قدرت هش بیشتر قدرت هش خود را افزایش می دهد. جالب است بدانید ساتوشی ناکاموتو یا همان خالق بیت کوین کسی است که ایده استخراج ترکیبی را برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ در انجمن بیت کوین تاک مطرح کرد.

اما استخراج ترکیبی چگونه انجام می شود؟ همانطور که گفته شد در استخراج ترکیبی باید هر دو ارز دیجیتال الگوریتم مشابهی داشته باشند. در اینجا ماینرهای ارز دیجیتال با قدرت هش بیشتر نقشی در استخراج ارز دیجیتال با قدرت هش کمتر ندارند. در حقیقت این توسعه دهندگان ارز دیجیتال با قدرت هش کمتر اند که باید شبکه خود را به روز رسانی کنند تا اثبات استخراج ارز دیجیتال با قدرت هش بیشتر را بپذیرد. ممکن است این سوال برایتان پیش آید که آیا در استخراج ترکیبی بازده ماینرها کاهش می یابد؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر؛ به عنوان مثال در استخراج ترکیبی دو ارز بیت کوین و نیم کوین بازده استخراج بیت کوین درست برابر با زمانی است که به صورت تنها استخراج شود. تنها موردی که در اینجا تغییر می کند تنظیمات استخر است  و لازم است یک بلاک از تراکنش ها در هر شبکه ایجاد شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا : 2

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *