عوامل موثر بر قیمت ماینر بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

فرایند استخراج بیت کوین توسط دستگاه های ماینر صورت می گیرد که این دستگاه ها در مدل های مختلفی وجود دارند. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که عوامل موثر بر قیمت یک دستگاه ماینر کدام اند پس با ما همراه باشید.

برند

برند تولید کننده یک محصول همیشه تاثیر به سزایی در قیمت آن محصول داشته است. در صورتی که برند تولید کننده یک شرکت معروف و محبوب و همچنین با سابقه باشد قیمت محصول افزایش می یابد. در دستگاه های ماینر هم وضعیت به همین صورت است. از جمله مطرح ترین شرکت های تولید کننده ماینر می توان به بیت مین، انت ماینر، میکرو بی تی و واتس ماینر اشاره کرد که ماینرهای تولید شده توسط این برندها نسبت به سایرین قیمت بالاتری دارند.

هش ریت

عامل دوم تاثیر گذار در قیمت ماینر، هش ریت یا همان قدرت پردازش است. هش ریت ماینرهای موجود در ایران در بازه ۱۴ تا ۵۰ تراهش بر ثانیه قرار می گیرد. هرچه هش ریت یک ماینر بالاتر باشد؛ آن ماینر توانایی بیشتری در حل معادلات مربوط به استخراج دارد و به عبارتی با هش ریت بالاتر شانس استخراج بیت کوین هم بالاتر می رود.

مصرف برق

مصرف برق یک ماینر ارتباط نزدیکی به هش ریت آن دارد. همانطور که می دانید مصرف برق دستگاه های ماینر بسیار زیاد است و بنابراین در صورتی که مصرف برق یک ماینر خیلی زیاد باشد استفاده از آن برای استخراج بیت کوین به هیچ عنوان به صرفه نیست. به طور کلی می توان گفت بهترین دستگاه ماینر آن است که بیشترین هش ریت را با کم ترین میزان مصرف برق داشته باشد. به عنوان مثال یک دستگاه ماینر با هش ریت ۱۲ تراهش بر ثانیه و مصرف برق ۲,۱۰۰ وات به عنوان یک ماینر بسیار پر مصرف به شمار می رود؛ اما در صورتی که با همین میزان مصرف برق، هش ریت برابر با ۵۰ تراهش بر ثانیه باشد این دستگاه دیگر در دسته دستگاه های پر مصرف قرار نمی گیرد.

وزن و اندازه

عامل دیگری که در قیمت یک دستگاه ماینر تاثیر گذار است؛ وزن و اندازه آن است. در این خصوص ترجیح بر آن است که یک دستگاه ماینر وزن کم و اندازه کوچکی داشته باشد و در این صورت قیمت آن هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

سختی استخراج

تعداد افرادی که به استخراج بیت کوین می پردازند هر روز در حال افزایش است و به این ترتیب تعداد حدس هایی که برای حل معادلات استخراج زده می شود هم افزایش می یابد. اما لازم است که مدت زمان استخراج بلاک های جدید بیت کوین ثابت بماند و بنابراین به یک عامل کنترل کننده نیاز است. سختی شبکه همان عامل کنترل کننده ایست که اطمینان حاصل می کند زمان استخراج بلاک کمتر یا بیشتر از ۱۰ دقیقه طول نمی کشد. در واقع در صورتی که این زمان کمتر از ۱۰ دقیقه باشد سختی شبکه افزایش و در صورتی که بیشتر از ۱۰ دقیقه باشد کاهش می یابد. اما سختی استخراج چگونه بر قیمت ماینر تاثیر می گذارد؟

در صورتی که سختی استخراج افزایش یابد اما قیمت بیت کوین ثابت باشد پس سود حاصل از استخراج بیت کوین کاهش پیدا می کند. در ادامه این فرایند هر چه سختی استخراج بیشتر شود دستگاه های جدید با قدرت بیشتر وارد بازار می شوند و بنابراین دستگاه های قدیمی با کاهش قیمت مواجه می شوند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *