سختی استخراج چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

سختی شبکه یا سختی استخراج یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار است. با ما در این مقاله همراه باشید تا سختی شبکه را بررسی کنیم. برای این منظور ابتدا باید کمی با فرایند استخراج ارزهای دیجیتال آشنا شویم.

استخراج ارز دیجیتال

بیت کوین را در نظر بگیرید. بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است. استخراج آن به این صورت است که ماینرها در سراسر جهان در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی به نام هش هستند. هر ماینری که زودتر پاسخ این معادله را بیابد موفق به استخراج بلاک می شود و پاداش استخراج را دریافت می کند. مدت زمان تولید هر بلاک و پاداش آن در ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت است اما در بیت کوین هر ده دقیقه یک بلاک استخراج می شود و پاداش آن آن ۶.۲۵ بیت کوین است.

سختی شبکه چیست؟

تعداد ماینرهایی که به استخراج ارزهای دیجیتال می پردازند هر روز در حال افزایش است و این به آن معناست که تعداد حدس هایی که برای حل هش زده می شود دائما در حال افزایش است. همانطور که گفته شد در هر ارز دیجیتال استخراج بلاک جدید مدت زمان مشخصی طول می کشد و این زمان در بیت کوین برابر با ده دقیقه است. اما با وجود افزایش ماینرها چگونه این زمان ۱۰ دقیقه باقی می ماند و کمتر نمی شود؟ پاسخ این سوال در سختی شبکه است. سختی شبکه همان عامل کنترل کننده ایست که اطمینان حاصل می کند زمان استخراج بلاک کمتر یا بیشتر از ۱۰ دقیقه طول نمی کشد. در واقع در صورتی که این زمان کمتر از ۱۰ دقیقه باشد سختی شبکه افزایش و در صورتی که بیشتر از ۱۰ دقیقه باشد کاهش می یابد.

نحوه تغییر سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه هر دو هفته یک بار تغییر می کند. در حقیقت این اتفاق پس از استخراج هر ۲۰۱۶ بلاک رخ می دهد. در صورتی که استخراج هر بلاک ده دقیقه طول بکشد پس استخراج ۲۰۱۶ بلاک به ۲۰۱۶۰ دقیقه زمان نیاز دارد. سختی شبکه زمانی تغییر می کند که استخراج ۲۰۱۶ بلاک بیشتر یا کمتر از این زمان برده باشد. به عنوان مثال فرض کنید که این زمان به ۱۴۰۰۰ دقیقه کاهش یافته است. در این صورت با انجام محاسبات ساده به شرح زیر متوجه می شویم که سختی شبکه باید حدودا ۱.۴ برابر قبل شود:

۲۰۱۶۰ ÷۱۴۰۰۰=۱.۴

در نتیجه این محاسبات در صورتی که حاصل عددی بزرگتر از ۱ باشد یعنی زمان استخراج ۲۰۱۶ بلاک کمتر از ۲۰۱۶۰ دقیقه بوده پس سختی استخراج باید افزایش یابد. اما در صورتی که این عدد کمتر از ۱ باشد پس این زمان بیشتر از ۲۰۱۶۰ دقیقه بوده و سختی استخراج باید کاهش یابد تا زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلاک ۱۰ دقیقه باقی بماند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد سختی شبکه هم می تواند افزایش یابد و هم کاهش. اما تعداد دفعاتی که افزایش می یابد نسبت به دفعاتی که کاهش می یابد به مراتب بیشتر است به صورتی که سختی شبکه بیت کوین شاید در هر سال حدود دو بار کاهش یابد. افزایش سختی شبکه عاملی است که موجب می شود ماینرها پس از مدتی نیاز به خرید تجهیزات قدرتمندتر داشته باشند چرا که تجهیزات قدیمی دیگر توانایی حل معادلات را ندارند. افزایش سختی شبکه هیچ حدی ندارد یعنی هیچ سقفی برای میزان افزایش آن وجود ندارد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *